BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Güncel Haberler

- 50 YILLIK MADENİN ÇEVREYİ KİRLETMESİNE İZİN VERİLMEMELİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Erdek Şahinburgaz Mahallesi’ndeki kirliliği Meclis gündemine taşıdı. Ahmet Akın, “Kapıdağ sadece Erdek ve Bandırma için değil, Balıkesir, Türkiye ve hatta Dünya için doğal zenginlikleriyle önemli bir bölgedir. Bölgemizde doğaya, hayvanlara, insan sağlığına zarar verecek sürdürülebilir olmayan, ‘önce insan, önce doğa’ demeyen yatırımlara izin verilmemeli” dedi.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Şahinburgaz Mahallesi’nde porselen yapımında kullanılan feldspatın üretildiği 50 yıllık madenin yarattığı kirliliği Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a sordu. Büyük Kakıskalı Koyu” bölgesinde bulunan feldspat madenin sahili kirletmesinin yöre halkını endişelendirdiğini dile getiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Bakan Murat Kurum’a “Şahinburgaz Mahallesi sahilindeki kirliliğin önlenmesi için neden gereken tedbirler alınmamıştır?” diye sordu. Madenin ruhsat ve izinleri ile ilgili iddiaları da Bakan Kurum’a soran Akın, önergesinde şu sorulara yer verdi:
“Porselen yapımında kullanılan feldspat madeni için ÇED raporu alınması gerektiği bilinmektedir. Şahinburgaz Mahallesi’ndeki 50 yıllık olduğu bilinen bu maden için alınan ruhsatın geçerlilik süresi ne kadardır? Maden izni ne zaman ve nasıl alınmıştır? Buradaki madencilik faaliyeti için hangi izinler, hangi kurumlar tarafından hangi mevzuata göre verilmiştir? Söz konusu maden için alınan izinler bu gün yapılan madencilik faaliyetleri için uygun mudur? Faaliyet ve nakliye esnasında çevrede bulunan tarım arazilerine, mera ve benzeri doğal bitki örtüsüne, özellikle de madenin bulunduğu sahile zarar verilmektedir. Söz konusu kirliliğin tazmini için hangi hukuksal işlerler yapılmıştır?”

2021-01-11771 kez okundu