BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Güncel Haberler

AHMET YORULMAZ GÜNLERİ BAŞLADI

Ayvalıklı Gazeteci-Yazar ve çevirmen Ahmet Yorulmaz’ın 5’nci ölüm yıldönümünde, Ayvalık Halk Kütüphanesi tarafından 3 gün sürecek sempozyum düzenlendi.
Ayvalık Belediyesi, Ayvalık Ticaret Odası, TMMOB Mimarlar Odası Ayvalık Temsilciliği ve Ayvalık Ayazması Derneği işbirliğindeki sempozyum, 9-10-11 Nisan tarihlerinde gerçekleştiriliyor. Kaymakam Gökhan Görgülüarslan, daire amirleri, STK temsilcileri, vatandaşlar ve öğrenciler ile Ayvalık Belediyesi adına Kültür İşleri Müdürü Burak Tok'un katıldığı etkinliğin ilk gününde, Ahmet Yorulmaz’ın ‘Mübadele yazarı’ kimliğinin ele alındığı panel düzenlendi.
Moderatörlüğünü Prof. Dr. Kemal Arı’nın üstlendiği, 10.30-12.30 saatleri arasındaki panele Kocaeli Üniversitesi Kandıra Meslek Yüksek Okulu Öğretim görevlisi Dr. Efnan Dervişoğlu, Celal Bayar Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Öğretim görevlisi Dr. Harun Doğruyol ile Namık Kemal Üniversitesi Türk Dili Bölümü Öğretim Görevlisi Sibel Ercan konuşmacı olarak katıldı.Ahmet Yorulmaz’ın Ayvalık için simge bir isim ve değer olduğu ifade edilen panelde, Ahmet Yorulmaz'ın yazıları üzerinden mübadele değerlendirildi.
Kaymakam Gökhan Görgülüarslan, Ayvalık'ta kent belleği oluşturulması gerektiğini vurgularken İlçe Halk Kütüphanesi Müdürü Aygül Öncel Şahin, ilçenin belleği olan yerel derme koleksiyonunu oluşturma amacıyla bu sempozyumu gerçekleştirdiklerini söyledi.
Panelin ardından, Hayri Kaan Köksal ve Taylan Köken tarafından hazırlanan ‘Ahmet Yorulmaz Bibliyografik Sergisi’ ile Ayvalık İlçe Halk Kütüphanesi Çocuk Okurları tarafından hazırlanan ‘Ahmet Yorulmaz’ın torunları gazete çıkarttı’ başlıklı çalışma gezildi. Öğleden sonraki oturumda Prof. Dr. Kemal Arı'nın 'Manoli'nin gözyaşları' adlı kitabının tanıtımı ve imza günü düzenlendi.


2019-04-113538 kez okundu