BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Güncel Haberler

AİMA ödülünü Eczacıbaşı’ndan aldı

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinin yaklaşık 17 yıldan bu yana yetiştirdiği dünya çapındaki müzik adamları ve verdikleri klasik müzik konserleriyle tanınan Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi’ne, İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı tarafından onur ödülü verildi.
Bu kapsamda; 43. İstanbul Müzik Festivali’nin açılış töreninde AİMA Başkanı Prof. Filiz Ali’ye verilen onur ödülünde duygusal anlar da yaşandı.
İstanbul’da; Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapılan 43. İstanbul Müzik Festivali’nin açılış töreninde, İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı’nın açılış konuşmasının ardından Türkiye’nin kültür ve sanat yaşamına kattığı değer ve 50 yılı aşan eğitimci kimliğiyle birçok müzisyen ve müzikoloğun yetişmesindeki emekleri dolayısıyla AIMA’nın kurucusu Prof. Dr. Filiz Ali’ye festivalin onur ödülü takdim edildi.
Yüzlerce sanatseverin doldurduğu Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’ndaki törende ödülünü alan Ayvalık Uluslar arası Müzik Akademisi Başkanı Filiz Ali yaptığı konuşmada “Bugün burada ben pek çok anlamı birlikte barındıran bir ödülü almanın mutluluk ve gururunu yaşıyorum. Pek çok anlam derken başta uzun yıllar bir müzik eleştirmeni ve gazeteci olarak izlediğim, desteklediğim, kimi zaman eleştirdiğim İstanbul'un ve Türkiye'nin en değerli kültür varlıklarından biri hatta birincisi olan Müzik Festivalinin 43. Açılış gecesinde bu onuru yaşıyorum. Bu vesile ile Türkiye'nin belki de en karanlık dönemlerinden birinde, 1970’li yılların başında bize ışık, umut, kalite ve çok sesliliğin nimetlerini yaşatan, çok sevgili Nejat Eczacıbaşı'nı burada minnetle anmak isterim. Bu ödülün benim için bir başka anlamı ise elli yılı aşkın bir süredir hizmet verdiğim, gelişmesi, yeşermesi ve çoğalması için belki de tüm yaşamımı vakfettiğim çoksesli müziğin Türkiye coğrafyasında değer bulup ödüle lâyık görülmesi. İzlenme oranları ne yazık ki binde bir bile olmayan çok sesli müziği bu kadar yıl azimle tüm zorluklara rağmen sadece İstanbul Halkı'na değil, çok daha geniş bir alana sunan IKSV'ye bu anlamda da teşekkür etmek isterim. Bu ödülün benim için bir başka anlamı ise bundan 18 yıl önce yoktan varolmuş Ayvalık Uluslararası Müzik Akademimizde yaptığımız çalışmaların IKSV kalitesindeki bir kurum tarafından ödüle lâyık görülen bir çalışma olması. Bu sene Akademimizin 3 yıl önce kurulan orkestrasının, sanatçı seçimindeki titizliğini bildiğim Müzik Festivali'nin programına alınması da bizim için bir başka ödüldür” dedi.
2015-06-104163 kez okundu