BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Güncel Haberler

ALZHEİMER HASTA VE YAKINLARI BULUŞMA MERKEZİ AÇILDI

Burhaniye Belediyesince yaptırılan Alzheimer Hasta ve Yakınları Buluşma Merkezi törenle hizmete açıldı. Merkezde teşhisi konmuş birinci ve ikinci dereceden Alzheimer hastalarını ağırlayarak, fiziksel ve zihinsel rehabilitasyonla hastalığın seyrinin değiştirilmesi hedefleniyor.
Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal’ın sosyal belediyecilik anlayışı yürüttüğü projelere bir yenisi daha eklendi. Başkan Uysal’ın özverili çalışması ile Ahmet Akın Kültür Merkezi yanında hizmete açılan Burhaniye Belediyesi Alzheimer Hasta ve Yakınları Buluşma Merkezi sayesinde ilçede bulunan bin 764 Alzheimer hastası rehberlik eğitimi ve bakım hizmeti alacak.
TUFAN “BURHANİYE’NİN UMUT IŞIĞI NECDET UYSAL OLDU”
Burhaniye Belediyesi Alzheimer Hasta ve Yakınları Buluşma Merkezi’nin açılışında konuşan Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. İsmail Tufan, “Mutluluk insanı müteşekkir yapmaz, ama müteşekkirler mutludur. Belediye Başkanımız Sayın Necdet Uysal’ın sayesinde ben de kendimi bugün çok bahtiyar insanlar arasında sayıyorum. Eğer insanı düşünen hiç kimse kalmamışsa o insan hakikaten ölmüş demektir. Alzheimer hastalarını düşünenler ülkemizde yok denecek kadar azdır. Bazen umutsuzluğa kapılarak onları düşünen hiç kimsenin kalmadığına inandığımız anlar olmuştur. Ama bir de bakıyorsunuz yüce Mevla’m karşımıza kararmaya yüz tutan umut dünyamızı aydınlatan yeni bir umut ışığı yakıveriyor. İşte bunlardan bir tanesi de Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal. Bu merkezi açarak Alzheimer hasta ve yakınlarını düşünen Necdet Uysal gibi insanlar olduğunu bilmek ne güzel” dedi.
Prof. Dr. İsmail Tufan, bu çerçevede, bu konsepte Türkiye’de açılan ilk Alzheimer gündüz ve kısa süreli bakım merkezi olmasından ötürü büyük bir heyecan duyduğunu da söyledi.
UYSAL; “5 AYDA MERKEZİ HAZIR HALE GETİRİP HİZMETE AÇTIK.”
Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal da konuşmasında; Alzheimer Hasta ve Yakınları Buluşma Merkezinin Burhaniye ve özellikle yaşlılar için hayırlara vesile olmasını diledi.
Alzheimer Merkezinin kuruluşunda, ortaklaşa çalıştıkları ve projenin bilimsel yürütücülüğünü üstlenen Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. İsmail Tufan başta olmak üzere Gerontoloji bölümü öğrencilerine ve Belediye Sağlık Personeline de teşekkür eden Belediye Başkanı Uysal, “Yaklaşık 5 ay önce Alzheimer Merkezimizin kuruluşu için çalışmalarımıza başladık. İlk olarak Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümü öğrencilerimiz İsmail Tufan Hocamız başkanlığında Burhaniye’mizde saha araştırmalarını yaptılar. İlçemizde, yaşlılık araştırmasının yanı sıra giderek artan yaşlı nüfusa yönelik teorik ve uygulamalı çalışmalar yapıldı. Daha sonra Belediye Bünyemizde çalışan 10 sağlık personellerimizi eğitime yolladık. Hastalığın seyri hakkında bilgilerini tazeleyen personelimiz uygulamalı çalışmalar ile adaptasyon süreçlerini tamamladılar. Şu anda açılışını yaptığımız merkezimizde hastalarımızın rahat etmeleri için yeni düzenlemeler yaparak hizmete hazır hale getirdik” diye konuştu.
UYSAL; “FİZİKSEL VE ZİHİNSEL REHABİLİTASYONLA HASTALIĞIN SEYRİNİ YAVAŞLATMAYI HEDEFLİYORUZ.”
Biz bu projeyle; teşhisi konmuş bir ve ikinci dereceden Alzheimer hastalarını merkezde ağırlayarak, fiziksel ve zihinsel rehabilitasyonla hastalığın seyrini değiştirmeyi hedeflediklerini bildiren Başkan Necdet Uysal şöyle devam etti;
“Hastalarımızın kaliteli ve konforlu bir yaşam sürmeleri amacıyla günlük hayatlarında olabildiğince birilerine bağımsız olarak yaşamalarını amaçlamaktayız. Asıl ve en önemlisi ise hasta yakınlarımızın bir nebze de olsa nefes alması bizler için son derece önemli… Türkiye’de sayısı oldukça az olan böylesine önemli bir projeyi Burhaniye’mizde hayata geçirmenin onurunu yaşıyoruz. Bu hastalığın bir çözümü olmasa da göz bebeğimiz büyüklerimizin daha konforlu ve kaliteli bir yaşam sürmelerine katkı sunacak olmak bizlere ayrıca gurur veriyor. Burhaniye Belediyesi olarak doğumdan ölüme, bütün bir yaşam boyunca sizinle olmaya gayret gösterdik. Çekirdek ailenizin bir bireyi de biz olmaya çalıştık. Artık çağımızın yerel yönetim anlayışı bu! Sizlerin mutlu olmadığı, huzurlu olmadığı bir Burhaniye bizim kabul edebileceğimiz bir yönetim anlayışı değil! Bu yüzdendir ki yönetimde bulunduğumuz 5 yıllık süre boyunca farklı projeler hayata geçirdik. Hayal ettik, düşündük ve ihtiyaçlarımız nedir diye sorduk.
SOSYAL BELEDİYECİLİK ANLAMINDA ÖRNEK OLACAK İŞLERE İMZA ATTIK.
Yaşlılarımızın, gençlerimizin, maddi durumu olmayan vatandaşlarımızın, engelli kardeşlerimizin kısacası Burhaniye’mizde bize ihtiyacı olan her hemşerimizin yanında olmayı kendimize amaç edindik ve belediyemizin tüm imkanlarını bu uğurda seferber ettik. Hepimizin yetişmesinde emeği olan fikir ve gönül dünyamızın şekillenmesinde katkısı bulunan aile büyüklerimizin bize kattığı zenginlikten çocuklarımızı mahrum etmemeliyiz. Medeniyet ve kültür değerlerimizin nesillerden nesillere aktarılması konusunda büyüklerimizin rolünün okuldan, öğretmenden, kitaptan daha fazla olduğuna inanıyorum. Dolayısıyla, yaşlılarımıza sahip çıkmak aynı zamanda geleceğimize sahip çıkmaktır. Yaşlıların tek başına hayatlarını sürdürdüğü, çocukların da tek başlarına büyüdüğü bir dünya değerli kardeşlerim, bizim dünyamız değildir. Biz, köklerimizle varız. Biz, sizlerle varız, sizlerle olacağız. Köklerimizin en güçlü göstergesi de yaşlılarımızla kurduğumuz ilişki biçimdir. Bu yüzdendir Burhaniye Belediyesi olarak yaşlılarımıza sahip çıkıyoruz. Bu yüzden yaşlılarımızı hayatımızın merkezine koyuyoruz. Bu yüzden onlara saygıların en büyüğünü gösteriyoruz.”
Burhaniye Belediyesi Alzheimer Hasta ve Yakınları Buluşma Merkezinin açılışında merkezi belirli aralıklarla denetleyecek olan Yaşam Boyu Egzersiz Uzmanı Japon akademisyen Hiroshi Nakajima’da hazır bulundu.

2019-03-213385 kez okundu