BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Güncel Haberler

Annelerin diktiği kıyafetleri kızları sergiledi

Burhaniye Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü’nün açtığı yaklaşık 280 kurs sona ererken, kursları bitiren ve çoğunluğu kadınlar olmak üzere 3 bin kişi de belge aldı. Kursların sona ermesi nedeniyle düzenlenen yıl sonu sergisinde de, bazı kursiyerler diktikleri kıyafetlerin mankenliğini yaparken, bazı kıyafetlerin mankenliğini de kızları üstlendi.
Burhaniye de, Ahmet Akın Kültür Merkezinde düzenlenen yıl sonu sergisinde büyük coşku yaşandı. Kaymakam Mehmet Göze ile Belediye Başkanı Necdet Uysal’ın da katıldığı sergide halk oyunları ekipleri gösteri yaparken, sergide yer alan kıyafetler için de bir defile düzenlendi. Bazı kursiyerler, diktikleri kıyafetleri kendileri sunarken, bazı kıyafetleri de genç kızlar sergiledi. Daha sonra sergide yer alan resimden, giyime ve çeyiz eşyalarına kadar yüzlerce el emeği göz nuru eser görücüye çıktı.Halk Oyunları ekiplerinin gösterileri büyük ilgi görürken, Gazi İlkokulu ile Nadir Tolun İlkokulu öğrencilerinden oluşan flüt ekibi Hüseyin Akkaya, yönetiminde konser verdi. Daha sonra, düzenlenen mini defilede ilgi odağı oldu. Halk Eğitimi Müdürü Zehra Demirkıran Kılıç, yaptığı konuşmada katılımcılara ve kendilerine destek olan kurum, kuruluş ve kişilere teşekkür etti. Belediye Başkanı Necdet Uysal da, kadın eğitiminin önemine değindi Belediye başkanı Necdet Uysal,”Bugün burada gerçekleştirdiğimiz sergi, kursiyerlerimizin el emekleri ve göz nurudur. Tüketim çağını sonuna kadar yaşadığımız bu devirde, üretimin önemini bu sergi en iyi şekilde temsil etmektedir. Bu kurslar artık basit bir biçki dikiş kursu olmaktan çok öteye geçerek, her yaşa, ilgiye ve çağın gereksinimlerine uygun eğitimlerin verildiği merkezler haline gelmiştir. Kadınlarımızın kültür zenginliğimizde önemli bir yeri vardır. Asırlar boyunca tüm yükü ve kahrı çeken kadınlarımız, baktığımızda, toplumların kalkınmasında önemli bir misyon yüklenmektedir. Buna rağmen; maalesef ki, toplumumuzda kadınlar bireysel olarak çok fazla anılmamakta, hayat içerisinde ki mecburi statülerinden dolayı üzerine birçok yük yüklenmektedir. İş yerinde çalışan veya evinde evlerinin işini yapan, kocasının eşi, çocuklarının annesi gibi statülere sahip olan kadınlarımızın, aslında toplumların yükselmesi ve kalkınmasında ilk merci olduğu unutulmamalıdır. Dünyanın en büyük şahsiyetini bile bir kadının yetiştirdiği düşünülerek kadınlara sosyal hayatta, iş hayatında ve hayatın her alanında daha fazla görev ve söz hakkı verilmesi taraftarıyım. Öyle ki bir anne çocuğunu ne kadar iyi yetiştirirse, bir toplum o kadar çok muhasır medeniyetler seviyesine ulaşmış olur. Kadınlar zincirin ilk halkası olup yaşadıkları toplumun asıl önderleridir. Biraz sonra yakından inceleyeceğimiz kadınlarımızın el emekleri ve göz nurları işler sıradan işler değildir. Bir emek ürünü, üretim harikası ve aslında en önemlisi kendilerini kanıtladıkları bir sergidir.
Belediyemiz ve Burhaniye Halk Eğitim Merkezinin ortaklaşa düzenlediği çeşitli kurslarda dekoratif el sanatları, ipek kozası işleme, takı tasarım, kırk yama, mozaik ve sanatta önemli bir yeri olan Resim kursları verilmektedir. Belediye olarak geçtiğimiz yıl, Şuanda bulunduğumuz Ahmet Akın Kültür Merkezini, yeni bir düzenlemeyle bu tür aktivitelerde kullanılmak amacıyla hizmete açtık. Eskiden boş olan ve hiçbir işe yaramayan bu alanda toplamda yaklaşık 150.000 TL harcama yaparak hizmete sunduk. Aslında bu sergiyle bu hizmet alanının da bir nevi açılışını yapmış oluyoruz. Her gün buraya gelerek gündelik hayatın sıkıntılarından uzak üretim keyfini yaşayan kursiyerlerimize, bu eğitimleri büyük bir özveriyle veren öğretmenlerimize teşekkürü bir borç biliyor, saygılarımı sunuyorum” dedi. Kursiyerlerden Şermin Şen de,””Evet çok güzel bir eğitim öğretim dönemi geçirdik. Hocalarımızla birlikte çok ucuza mal ettiğimiz kıyafetlerimizi hem diktik, hem de sunduk. Çok güzel bir yıl geçirmiş olduk. Hocalarımıza da çok teşekkür ediyoruz. Herkesi bu kursumuza bekliyoruz” dedi. Mankenlik yapan İrem Mazlum ise,”Annem bu giyim kursunun öğretmenliğini yapıyor. Bizde kardeşim ve arkadaşımla beraber diktikleri, emek verdikleri kıyafetleri giymekten büyük gurur duyuyoruz. Bu güne dahil olduğumuz için mutluyuz” dedi. Kursiyer Elif Mescioğlu da,” Diktiğimiz elbiselerin hem mankenliğini yaptık. Hem sergiledik. 8 aydan beri devam eden kursumuzu sonlandırdık coşkuyla. Üretken eller sevgiyle ışıldar. 7 tane elbisemin de mankenliğini gururla yaptım” dedi. Özlem İrhan da,” Ben sunumu gerçekleştiren Özlem hocamıza teşekkür ediyorum. Benim, Faruk Kızıklı İlköğretim Okulundan hocamdı. Şu an bende onun izinden devam ediyorum. Fen bilgisi öğretmeni oldum. Bir yandan da biyologum. Bu el emeği göz nuru el işlemeli ürünlerine çok teşekkür ediyorum. Çok güzel iş çıkardı. Hocam çok başarılıydı zaten. Başarısını da sürdüreceğine inanıyorum. Çok başarılı iş gerçekleştirdi. Kendisini tebrik ediyorum. Bnu bana layık gördüğü için taşıttırdığı için bunları tanıttırdığı için de hocama çok teşekkür ediyorum. Manken olarak seçtiği için teşekkür ediyorum” dedi.
2015-06-164475 kez okundu