BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Güncel Haberler

Antandros’ta 2016 kazıları son buldu

BALIKESİR’in Edremit İlçesi Altınoluk Mahallesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Ege Üniversitesi’nin ortak çalışması ile 15 yıldır sürdürülen Antandros Kazı çalışmalarının 2016 yılı sezon sonu kapanışı yapıldı.
Altınoluk Abdullah Efendi Konağı’nda yapılan kahvaltılı basın toplantısından sonra Antandros kazı alanları gezilerek bilgiler verildi. Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, “Antandors Türkiye’nin batıya açılan yüzüdür. Edremit Belediyesi bu kazının devam etmesi için maddi desteğe devam edecektir. Turizmde ilerlemek için, Türkiye için bu kazılar çok önemlidir” diye konuştu.
Antandros kazılarının ekip Başkanı Prof. Dr. Gürcan Polat öncülüğünde farklı üniversitelerden 30 bilim insanı ve öğrencilerin katılımlı ile gerçekleşiyor. 15 yıldır devam eden kazılarda, iki ana sektör olan Yamaç Ev ve Nekropolis kazıları seneye tekrar devam edeceğini beliren Polat; “Antandros Kazı çalışmaları Kültür Bakanlığı, Edremit Belediyesi’nin katkılarıyla bu yıl 4 ay sürdü. Birçok üniversiteden 30 civarında bilim insanı ve öğrencilerin katılımları ile gerçekleşen kazı çalışmaları iki ana sektörde yürütülmüştür. Bunlardan ilki Yamaç ev olarak isimlendirilen Roma Villasıdır. Villanın açık avlu ve güneyinde yapılan kazı çalışmalarında yine villaya ait olduğu düşünülen sekiz dükkan açığa çıkarılmıştır. Villanın varlıklı sahibine ait olduğu düşünülen dükkanların kiraya verilerek gelir sağlandığı anlaşılmaktadır” diye konuştu.
Antandros kazılarında 8 adet dükkan bulunduğunu bunun sadece 2 tanesini gün yüzüne çıkardıklarını söyleyen kazı başkanı Prof. Dr. Gürcan Polat; “Bulduğumuz dükkanlar kuzeyden sınırlayan duvarın, antik dönemde eğimden dolayı çökmesi nedeniyle dükkanların içine yıkıldığı belirlenmiştir. Bu dolgu içersinden geçen ve Efes Yamaç Evleri duvar resimleri ile önemli benzerlik gösteren bitkisel bezemeli duvar resimleri villadaki zengin yaşamın kanıtlarını oluşturmuştur. Bu zengin yaşamı kanıtlayan bir diğer kanıt da, başı korunamamış mermer Athena heykelciğidir” dedi.
Antandros Kazı alanında İ.Ö. 6. Yüzyıla ait mimari pişmiş toprak süsleme elemanı parçası bulunduğuna dikkat çeken Polat; “Süslü kireçtaşı mimari parça, bu zengin yaşamın çok daha erken dönemlerden beri Antandros’ta var olduğunu açığa vurmuştur. Buluntular arasında ele geçen balık oltalarının formunun modern olanaklarla aynı olması bu konuda bir değişikliğin yaşanmadığını gösterirken, oldukça büyük olmaları antik dönemde Edremit Körfezi’nde yakalanan balıkların boyutları hakkında da fikir verici olmuştur. İkinci çalışma alanı ise mezarlığı olan nekropolistir. 2016 yılında Pithos, çatı kiremiti ve lahitlerden oluşan 17 adet mezar ve bunlara ait mezar hediyeleri gün yüzüne çıkarılmıştır. Bunlardan özellikle İ.Ö. 4. Yüzyıla ait bir çocuk mezarında ele geçen yedi adet pişmiş toprak heykelcik dikkat çekicidir. Erken yaşta ölen çocuk mezarına bırakılan bu heykelciklerden çocuk ile annenin birlikteliğini vurgulayanlar özellikle çok anlamlıdır. Ayrıca bu yıl ekibimize iskeletler üzerinde çalışmak amacıyla İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümlerinden bilim insanları katılmış incelemek üzere diş örnekleri alınmıştır” dedi.
Antandros Kazı çalışmalarında nekropolisin mezarlarının erozyonla gelen toprak ile kaplandığını ifade eden Polat; “ Bu mezarların İ.S. 4. Yüzyıl itibariyle işliklerin kurulduğunu gösteren kanıtlara ulaşılmıştır. Özellikle ele geçen veriler bu işliklerde şarap üretildiğine işaret etmektedir. 2016 yılında yapılan kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan içerisinde mermer heykelcik, pişmiştoprak heykelcikler, gümüş ve bronz sikkeler , dokuma tezgah ağırlıkları, kemik objeler ve cam kolye ucundan da yer aldığı toplam 52 adet eser restorasyon ve konservasyonları yapılarak Balıkesir Kuva-yi Milliye Müzesine teslim edilmiştir” diye konuştu.

2016-11-014408 kez okundu