BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Güncel Haberler

Ayvalık 12. Zeytin Hasat Günleri başladı

Ayvalık ilçesinde, zeytin sektörüyle tüketicileri bir araya getiren 12. Zeytin Hasat Günleri, düzenlenen “Zeytine minnet” yürüyüşü ile başladı.
Ayvalık 06 mevkisinden başlayarak Cumhuriyet Meydanı’na kadar gerçekleşen “Zeytine minnet” yürüyüşüne, Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir Milletvekili TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Mehmet Tüm, Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Ayvalık Cumhuriyet Başsavcısı Metin Tokel, zeytin sektörü temsilcileri, üreticiler, zeytin işçileri ve vatandaşlar katıldı. Ayvalık Belediye Bandosu eşliğinde Türk bayraklarıyla yapılan yürüyüş esnasında, protokolün önünde yürüyen zeytin işçileri ilgi çekti.
Cumhuriyet Meydanı’nda, Ayvalık Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Benhan İbrahim Kantartcı Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasının ardından, günün anlamına dair konuşmaları Ayvalık Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Benhan İbrahim Kantarcı, Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer ve CHP Balıkesir Milletvekili Türkiye Büyük Millet Meclisi Çevre Komisyonu Üyesi Mehmet Tüm yaptı.
Edremit Sanat Merkezi Halk Oyunları Ekibi, yöresel halk oyunlarını canlandıran gösterisini gerçekleştirdi ve ardından “Zeytin Pazarı” açılışı yapıldı. “Ayvalık 12. Zeytin Hasat Günleri’ne katılan protokol üyeleri ve vatandaşlar stantları gezerek, kendilerine ikram edilen zeytin ve zeytinyağlarının tadına baktı. Bazı firmalar, vatandaşlara sızma zeytinyağı hediye ederken, başkan Gençer, modern zeytin silkme makinesini sırtına takarak deneme yaptı.
Ayvalık Belediye Başkanı Gençer, başlayan hasat günleri nedeniyle büyük bir heyecan içinde olduğunu söyledi. Hasat şenliğinin yapılacağı 3 gün boyunca Ayvalık'a büyük bir ilgi olacağını ve yaz günlerindeki gibi kalabalık olacağını ifade eden Gençer, “Bu etkinlik turizme de faydalı olacak. Ama bizim asıl vurgulamak istediğimiz hem Türkiye'de ki zeytinyağı tüketimini artırmak hem Ayvalık'ın bu bölgesinin çok özel zeytinyağlarının tanıtımını yapmak bizim için çok önemli. Yasanın değiştirilmesini de istemiyoruz. Zeytinin bu ülkeye neler kazandırdığını, bugüne kadar zeytin sayesinde çok ciddi sayıda ailenin yaşadığını anlatmak istiyoruz. Heyecanlıyız. Her sene yapıyoruz. Bu yıl 12. sini yaptık. Türkiye'de ilk defa zeytin hasadını başlatmıştık. O heyecanla devam ediyoruz. Uluslar arası hale geldi. Ben buradan tüm üreticilere bereketli bir zeytin hasadının olmasını, tüm bu sektörle ilgilenenlerin bereketli bir yıl geçirmesini diliyorum” dedi.
Ayvalık Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Benhan İbrahim Kantarcı ise, “Bu sene 12. sini düzenlediğimiz Ayvalık Zeytin Hasat Günleri Uluslar arası boyuta artık iyice oturmuş durumda. İnşallah bundan sonra da bu ivme artarak devam edecektir. Bizim hedefimiz bilindiği gibi zeytinyağı üretimi har geçen gün artacaktır. İç pazarı biz burada çok önemsiyoruz ama dış pazara da açılmamız lazım gerektiğini düşünüyorum. 2023 yılı hedeflerimiz 400- 4500 milyon ton zeytinyağı olarak öngörülüyor. Burada dış pazara açılmamız ve Uluslararası boyuta çekmemiz gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu. Stantlar arasında yer alan ve zeytin odunlarından yapılan hediyelik eşya tanıtım yeri ilgi topladı. En dikkat çekici stant ise, engelli çocukların zeytin çekirdekleriyle yaptıkları hediyelik eşya standı oldu. Stantta sergilenen tüm hediyelik eşyaların satışından elde edilecek gelirin engelli çocuklar yararına kullanılacağı öğrenildi. 12. Ayvalık Zeytin Hasat Günleri, çeşitli sergiler, söyleşiler ile devam etti.

2016-11-073180 kez okundu