BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Güncel Haberler

Ayvalık Belediyesinden Resim Sergisi

Resimlerinde su sarnıçları, balıklar, tekneler, boğalar, kuşlar, masal kahramanları ve kadınları konu edinen ressam M. Emin Erdoğdu, “Zeytin ağacından kadınlar” konulu resim sergisini Ayvalık Belediyesinin katlıları ile Orhan Peker Sanat Galerisinde açtı.
Ressam Mehmet Emin Erdoğdu, Orhan Peker Sanat Galerisindeki “Zeytin ağacından kadınlar” temalı sergiyi görmeye gelen tüm kadınların başına zeytin dallarından yapılmış taç taktı.
Serginin açılışında konuşan Ayvalık Belediye Başkan Yardımcısı Gökay Bacan, Ayvalık’a mevcut sergi salonlarının yetersiz kaldığını ve belediye olarak bunların sayısının artırılması yönünde çalışmalar yaptıklarını söyledi.
Ressam Mehmet Emin Erdoğdu’nun “Zeytin ağacından kadınlar” temalı sergisine sanatseverler yoğun ilgi gösterdi.
Anadolu’nun sayılı zenginliklerinden olan medeniyet bitkisi zeytin, Kazdağları’nda yaşayan Emin Erdoğdu için hem anlam hem de tuval oldu. Sanatçı sergisinde, zeytinin anayurdu kadar sıcak bir iklime; kadının yalnız güzelliğiyle ve doğurganlığıyla değil; şefkati, anlayışı ve önderliğiyle baş tacı edildiği bir yurda duyulan özlem bu anlatıyor.
Ressam M. Emin Erdoğdu, “Zeytin ağacı dişidir, kadındır. Doğurgan, besleyici, cömert... Boşuna "ölmez ağaç" dememişler. Beni de en çok etkileyen yanı bu oldu. Resmi kendim için yapıyorum; resim bittikten sonra artık benim değildir. Farklı malzemelerle ve farklı konularda çalışmayı seviyorum, bunun içinde sürekli araştırıyorum; olmayanı, yapılmayanı yapmaktır derdim” ifadelerini kullandı.
Ressam Mehmet Emin Erdoğdu’nun “Zeytin ağacından kadınlar” temalı sergi 18 Ağustos tarihine kadar açık kalacak.

Ressam M. Emin Erdoğdu Kimdir?

70'li yıllarda Akşehir öğretmen okulundaki resim öğretmeni İsmet Şen'in desteği ile resimeyöneldi. İki yıl ilkokul öğretmenliği yaptıktan sonra, 1977 yılında Akademiye girdi. 1983 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akedemisi resim bölümünden mezun olan Emin Erdoğdu, Devrim Erbil. Saim Bugay ve Bihrat Mavitan ile çalıştı. Ankara. Bodrum. İstanbul ve Almanya'nın Hannover şehrinde sergiler açtı. Bir dönem Ali Tara'nın çektiği reklam filmlerinde art direktör olarak çalıştı. Karma sergilere katıldı. 2003 yılında Bodrum'da "40 kutu 40 yorum" adlı projeyi gerçekleştirdi. Resimlerinde su sarnıçları, balıklar, tekneler, boğalar, kuşlar, masal kahramanları ve kadınları konu edindi. Farklı malzemelerle farklı konularda resimler yaptı, uzun yıllar İstanbul ve Bodrum Gümüşlük'te yaşayan sanatçı, Adatepe Köyü'ndeki atölyesinde resim ve gravür çalışmalarını sürdürmektedir.
2015-08-054511 kez okundu