BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Güncel Haberler

AYVALIK-VATANDAŞIN YERİ FOTOĞRAF SANATI

Yoğun karlı hava şartlarında Ayvalıkta Fotoğraf eğitimi, sanat gönüllüleri katılımıyla gerçekleştirildi.
Ayvalıkta Vatandaşın yeri olarak tanımlanan Sanatçıların dostu Aysel Namlı, Fotoğraf sanatında farklı bir eğitim yeri olan “PROJELİ SOKAK BELGESEL FOTOĞRAFCILIK” seminerini Ünlü Fotoğraf sanatçısı ve araştırmacı yazar Alberto Modiano ve Bölgemizde asistanı olan Fotoğraf koçu Haşmet Demirbil ikilisine sponsor olarak davet ederek Ayvalıkta farklı bir eğitim ile bir gurup kurulmasına öncülük etti.
Hava şartlarının Türkiye çapındaki olağanüstü şartları nedeniyle katılım planlanan sayıdan çok az olarak gerçekleşmesine rağmen hızlandırılmış eğitim gerçekleştirildi. Bu konuda açıklama yapan Alberto Modiano, “Edremit körfezi Mitolojik tarihi ve Doğası ile Fotoğraf sanatının özel stüdyosu konumundadır. Ayvalık evleri, Sokakları, Mübadele tarihi, Kazdağları doğa güzelliği ve özellikle endemik bitki çeşitliliği ile Milli park, büyük kentlerdeki beton stresinden sonra cennetten bir köşe olarak adlandırılacak bir yörede yaşayanların ve özellikle Fotoğraf makineleri mevcut ise gelecek tarihe borçları vardır, proje bazında Sanatsal- Belgesel Sokak fotoğrafçılığı incelikleriyle eserler türetmesi gerekmektedir. Ben şu an 40 öğrencim ile 4 mevsim İstanbul Büyükada belgeselini tamamlamak üzereyim. Dostum Haşmet Demirbil ile ‘Zeytin Yaşamı’nı Ayvalık ve Edremit Körfezinin önemli dostlarımızın sponsorluk ve özelikleriyle ‘Perma Kültür Projesi’ olarak tamamlamak üzereyiz. Katılımcı olan iki Fransız lisesinin öğrencileriyle gerçekleşen çalışma sergi ve katalog çalışmaları Nisan ayında gerçekleşecek. İlerideki aylarda ilgili belediyelerden gelecek talepler doğrultusunda sergi Edremit Körfezinin anlamlı günlerinde ve yurtdışında sergilenecektir. Son günlerin gündeminden düşmeyen Kazdağları ve Termik Santral projesinden dolayı fotoğraf dostlarına çok iş düşmektedir. 4 mevsim Edremit körfezinin güzelliklerini ve yaşamını çalışmalarını fotoğraflar ile gelecek kuşaklara taşıma yükümlülüğünü yüreklerinde hissetmeleri gereklidir” dedi.
Çekim gezileri özellikle Ayvalık sokakları, cami, kilise müzelerinde gerçekleştirildi. Dinlence olarak dizi filmlerin mekanı ‘Şeytanın Kahvesi’ tercih edildi. Ayvalık-Kaynar sıcak yudumlanarak yorgunluk atan fotoğraf sanatçıları, Ayvalık’ta dostluk tebessümleri ve lezzetli pasta çeşitleriyle sanatçıların koruyucu sponsor dostu Nesrin Arıcan pastanesinde fotoğraf gurubunu ağırlayarak özellikle kendi elleriyle bol tarçınlı özel salep ve pasta çeşitlerini ikram etti.
Finalde öğrencilerin günlük çekimleri tek tek incelenip yorumlanırken, Aysel Namlı’nın kendi eliyle hazırladığı veda sürpriz masası, ikramları ve özellikle Berk hotelin kasap köfte ve sucuğu güne damgasını vurdu. Bu arada karşılıklı hediyeler verilerek günün dostluklarına yaşam boyu kalıcı anıları kalp ve fotoğraf karelerinde taşıyarak Alberto Hoca İstanbul’a yola çıktı.

2017-01-172091 kez okundu