BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Güncel Haberler

AYVALIK’A ULUSLARARASI GALERİ

BALIKESİR’in Ayvalık ilçesinde uluslararası sanat galerisi açıldı. İlk etabında 3 sanatçı tarafından yapılan eserlerin sergilendiği galeri ilerleyen günlerde müzayede salonunu açacak.
Nebiye Elmas ve İbrahim İnak tarafından kurulan Ayvalık uluslararası sanat galerisinde Ayvalık şehir merkezindeki galeride 150 eser yer aldı. Nebiye Elmas, “1973’ten buyana Ayvalık’ta yaşamaktayım. 40 yıllık tecrübem var. Bu sanat galerisinin açılışındaki amaç 2 yıl evvel resme başladım. Dokusu ve anlatımı yönünen farklı resimler ortaya çıkınca burayı galeriye dönüştürmeye karar verdik. Evimizi de atölye haline getirdik. Ayvalık’taki kültür ve buranın yapısını gözlemlediğimizde ise farklı doku daha da çok ortaya çıkıyor. Galerimiz için oluşturduğumuz bir de konuk evimiz mevcut. Burada galerimiz de eserlerini sergileyen sanatçılar ve misafirlerini ağırlayacağımız yerimiz mevcut. Galerimiz uluslararası hizmet verecek. Amacımız kadın sanat şöleni ve kadınımızı kültürünü taşımak. Ayvalık’ın tarihini yansıtmak. Sanatın sevgi olduğunu ve sanatın olduğu yerde sevgi olduğunu, sevginin olduğu yerde savaş olmadığını ve artık insanların savaştan kaçtığını, barış içinde yaşamak olduğunu göstermek.
Türk-Yunan dostluğunu da pekiştirmek istiyoruz. Hafta sonları karşılıklı seferlerimiz var ve kültürümüzü birbirimize taşıyoruz. Tarihimiz bir açı da ortak ve savaştan kalan mağduriyetleri, acılaı artık sevgiye dönüştürmemiz gerekiyor.
Sanat eserlerini müzayede yoluyla Lale Adası’nda bir ilk olarak müzayede yoluyla satışını yapacağız. Burada galerimizin tanıtımını gerçekleştirdiğimiz yabancı ülkelerden de misafirlerimizi çağıracağız. Müzayedemizde değiş tokuş ve satış yöntemi olacak. Bizim hiç birimizin mali sorunu yok. Hepimizin gücü yerinde. Müzayedelerden kazandığımız gelirleri, kendi gelirlerimizi, yardım kuruluşlarına, engelli vatandaşlarımıza, okumak isteyen gençlerimize ve sivil toplum kuruluşları tarafından kurulan derneklere bağışta bulunacağız.”
İbrahim İnak, “Ayvalık’a özel bir sektör olarak yeni bir değer katma amacındayız. Tabi em önemlisi uluslararası alana bunu taşıyacağız. Lale Adası’ndaki atölyemizde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Orada oluşturduğumuz alanlar sanatçı dostlarımıza da açık. Farklı şehirler ve yurtdışında sergilerimiz ve Ayvalık’ımızın tanıtımı sürecek. Ayvalık’ın tarihi ve dokusunu buradaki eserlerimize yansıtacağız.
Galerinin Halk İlişkiler Müdürü Haşmet Demirbil ise, “Yıllardır sanatın içerisinde mutluluk duyuyorum ama Edremit Körfezi’nde genelde biz bize olan sergilerimiz vardı. Biz bu sefer farklı bir oluşum yaparak, resim ve fotoğraf ile birlikte yurtdışına açılıyoruz. Sergilerimizi uluslararası yönetmek ve gittiğimiz bölgelerden tekrar oradaki sanatçıları da buraya getirerek, sanatta kardeş kent modeller yaratmak amacıyla bu galeri kuruldu” diye konuştu.
Açılışa katılan CHP’li Ayvalık Belediye başkan yardımcısı Gökay Bacan, Ayvalık’ın her geçen gün sanat konusunda ilerlemesi ve yeni yerlerin açılmasını kendilerini mutlu ettiğini söyledi. Bacan “Sanata verdiğimiz destek sürecek. Ayvalık’ın sanatsal kimliği her geçen gün büyümekte. Ayvalık’ta yaşayan vatandaşlarımız ve misafirlerimiz boş durmuyor ve sürekli sanat üzerine yeni çalışmalar yapıyorlar. Bu Ayvalık’ın insanlara ilham verdiğini gösteriyor. Yeni açılacak olan müzayede salonunun da Ayvalık’a farklı bir renk katacağını düşünüyorum. Sanatçılarımız bu oluşumu yaparlarsa bizde tabi ki bu konuda destek oluruz” dedi.
Fatih Emrah ERDOĞAN / AYVALIK (Balıkesir), (DHA)
2017-09-181748 kez okundu