BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Güncel Haberler

Ayvalık’ta, “2 yaka arasındaki yitik yaşamlar”

Ayvalık ilçesinde; Destek Tasarım Akademisi Sanata ve Eğitime Destek Derneği, Uluslar arası Af Örgütü ile birlikte Ayvalık’ta bir ilk olan organizasyona ev sahipliği yaptı.
Daha rahat bir yaşam sürebilmek ve ülkelerindeki savaş ve işkencelerden kurtulabilmek için yasadışı yollardan Türkiye’ye gelip, Ege Denizi kıyılarından da bir AB ülkesi olan Yunanistan’ın Ege’deki adalarına gitmek isteyen kaçak göçmenlerin sorunlarını ve umuda yolculuklarının çoğu kez trajediyle sona ermesini konu alan ‘İki Yaka Arasında Yitik Yaşamlar’ adını taşıyan panel, fotoğraf ve karikatür sergisi organizasyonu ilgi gördü.
Uluslar arası Af Örgütü Türkiye Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Av. Taner Kılıç’ın yanı sıra Uluslararası Af Örgütü Aktiviteler Koordinatörü Begüm Başdaş, Uluslar arası Af Örgütü Yunanistan-Midilli Direktörü Efi Latsoudi, Uluslar arası Af Örgütü Yunanistan-Midilli Koordinatörü Av. Elenera Velivasaki ve Türkiye Mülteci-Der’in Genel Koordinatörü Pırıl Özçoban’ın konuşmacı olarak katıldığı panelde, ‘Ege Denizi ve Akdeniz Mülteci Hakları’ konusu da masaya yatırıldı.
Destek Tasarım Akademisi Sanata ve Eğitime Destek Derneği Başkanı Ali Akdamar’ın konukları tanıtıp, hoş geldiniz konuşmasının ardından sergi açılışları yapıldı.
İranlı bir sığınmacı olduğu öğrenilen fotoğraf sanatçısı Mohammad Hosein Shokoohi tarafından hazırlanan yaklaşık 30 fotoğrafın yer aldığı ‘Bir Sığınmacının Objektifinden’ adlı fotoğraf sergisi basın mensupları ve katılımcılardan yoğun ilgi gördü.
Kaçak göçmenlerin dramlarını anlatan fotoğrafların yer aldığı serginin yanı sıra Don Quichotte Uluslar arası ‘Kaçak Göçmenler’ karikatür sergisi de katılımcıların beğenisine sunuldu.
Sergilerin açılışlarının ardından ‘İki Yaka Arasındaki Yitik Yaşamlar’ adlı panel başladı.
Panelde; Uluslararası Af Örgütü Türkiye Temsilciliği Yönetim Kurulu Başkanı Av. Taner Kılıç, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Temsilciliği yönetim kurulu üyesi ve kampanya ve aktivizm koordinatörü Begüm Başdaş, Uluslar arası Türkiye Temsilciliği yöneticilerinden ve Mülteci-Der Başkanı Pırıl Erçoban’ın yanı sıra Uluslar arası AF Örgütü’nün Yunanistan’ın Midilli Temsilcileri Av. Elenera Velivasaki ile Efi Latsoudi konuşmacı olarak katılımcılara bilgiler verdi.
Ayvalık Destek Tasarım Akademisi Sanata ve Eğitime Destek Derneği Başkanı Ali Akdamar’ın panelistleri tanıtan açılış konuşmasının ardından başlayan panelde, panelistlerden Uluslararası Af Örgütü Türkiye Temsilciliği Yönetim Kurulu Başkanı Av. Taner Kılıç, son 4 yıl içerisinde Suriye’deki karışıklık sonucundan Türkiye’nin adeta bir mülteci cenneti haline geldiğini vurguladı.
Mülteci yaşamının oldukça zorlukları olduğu anlatan Kılıç, her şeyden önce insan olan göçmen sorununun sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en önemli çözüm bekleyen meselelerinden biri olduğunu vurguladı.
Her yıl onbinlerce insanın kendi ülkelerinde yaşadığı savaşlar, açlık ve benzeri sorunlar nedeniyle kaçak yollardan daha rahat bir yaşam sürebilmek için çoluk çocuğuyla büyük ve maceralı yollarda, insan tacirlerine ellerindeki tüm birikimlerini vererek çıktıkları umuda yolculukların çoğunlukla trajik ölümlerle sona erdiğinin vurgulandığı panelde, sınırı geçmek üzere olan kaçak göçmenlere sınırını geçmek istediği ülkelerin kolluk kuvvetleri tarafından insani olmayan bir yaklaşımlar sergilenirken, bazen de ateşli silahlar kullanıldığı da hatırlatıldı.
Panelde, kaçak göçmenlerin çıktıkları yolculuklarda mülteci olarak girmek istedikleri ülkelerin yanı sıra AB ülkeleri tarafından ‘istenmeyen insan’ konumunda görüldüğü ve kaçak göçmenlerin sınırı geçmeyi başaran kısmının ise o ülkelerde sığıntı bir hayat sürmek zorunda bırakıldığı belirtildi.
Göçmen konusunun çözümünde uluslar arası kurumların mutlaka kalıcı bir çözüm bulmaları gerektiğinin çağrısı yapıldığı panelde, Türkiye’nin TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesindeki Mülteciler, Sığınmacılar, Kaçak Göçmenlerle İlgili Sorunları Araştırma Alt Komisyonu’nun attığı somut adımların da sevindirici olduğu vurgulandı.
Program kapsamında 11 Haziran Perşembe (bugün), 12 Haziran Cuma ve 13 Haziran Cumartesi, 15 Haziran Pazartesi günlerinde ise; Yönetmenliğini Eylem Şen’in üstlendiği Asfur, Nesli Çölgeçen’in Denizden Gelen, Reyan Tuvi’nin Ofsayt, Macd Macidi’nin Baran, Fatih Pınar’ın, Türkiye’de Mülteci Olmak, Reis Çelik’in Mülteci, Nedim Hazar’ın Hareket Halinde Türkiye; Beni Bekleme, J. Carlos Tobio’nun Otobüs Durağı adlı filmlerinde gösterimlerinin gerçekleştirileceği bildirildi.
Ayvalık’ta bir ilk olduğu kaydedilen organizasyona ev sahipliği yapan Ayvalık Destek Tasarım Akademisi Sanata ve Eğitime Destek Derneği Başkanı Ali Akdamar ise, Ayvalık’tan Yunanistan’ın Midilli Adası’na yasa dışı yollardan geçiş yapmaya çalışan kaçak göçmenlerin dramlarına sık sık tanık olunduğunu hatırlatarak, amaçlarının bu büyük sorun hakkında vatandaşları bilgilendirilmesine katkı verebilmek olduğunu söyledi.
2015-06-134191 kez okundu