BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Güncel Haberler

Ayvalık’ta TÜRKSOY coşkusu

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde Milli Eğitim Bakanlığına ait Cunda Uygulama Otelinde üç gün kamp yapan TÜRKSOY Gençlik Oda Korosu, ilçenin tarihi yapılarından Taksiyarhis Anıt Anıt Müzesi'ndeki konser ile kamp sürecini tamamladı.
Ayvalık’ta kamp süresini tamamlayan TÜRKSOY Gençlik Oda Korosu, ilçeye bir konser ile veda etti.
Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Tataristan (RF) ve Türkiye’den genç konservatuvar öğrencilerinin bir araya getirilmesi ile oluşturulan TÜRKSOY Gençlik Oda Korosu, Ayvalık'ta konser verdi. Taksiyarhis Anıt Müzesi'nde gerçekleştirilen konsere Ayvalıklıların ilgisi yoğun oldu.
Konserde dünya klasiklerinin yanı sıra Türk bestecilere ait eserlerde seslendirilirken, dinleyiciler sanatçılara coşkulu alkışlarıyla eşlik etti.
Ayvalık’ta ki konseri izleyenler arasında yer alan Ayvalık Belediye Başkan Vekili Ufuk Ova, “Dünyanın her yerinde varız. Hatta uzayda da olduğumuza inanıyorum. Her geçen gün soyumuzun, ırkımızın dünyaya olan hakimiyetinin süratle artacağının ve çoğalacağının göstergesidir TÜRKSOY topluluğu” diye konuştu.
Ayvalık Kaymakamlığı’nı temsilen konsere katılan Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Elif Kıvanç, “Konser çok güzeldi, çok keyifliydi. Ben özellikle geldim. Geçen sene de izlediğim için güzel geçeceğini biliyordum, tahmin ettim. Kaçıranlar adına da üzüldüm” ifadelerini kullandı.
Konsere katılan sanatseverlerden izleyici Elgiz Pamir de şunları söyledi; “Geçtiğimiz yıl da izledim. Çok yetenekli ve başarılı gençler ama katılımı yetersiz buluyorum. Gelecek yıl tekrar aramızda görmek istiyoruz. Çok mutlu olduk kendi soyumuzdan kişilerle tekrar karşılaşmaktan.”
TÜRKSOY Basın Müşaviri Salim Ezer ise; Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatının 1993 yılında kurulmuş bir örgüt olduğunu hatırlatarak, “Bu Türk Cumhuriyetlerinin bir araya gelerek kurduğu bir örgüt. Hatta merhum 9. Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel’in bir lafı var TÜRKSOY ile ilgili ‘Tüm bakanlar istedi ancak sadece kültür bakanları başardı’ diye. TÜRKSOY böyle bir enerjinin, böyle bir çalışmanın ürünü. Bu gün 14 üye ülkesi var. Geçtiğimiz yıl Rusya Federasyonuna bağlı Tataristan Cumhuriyetinde kültür bakanları daimi konsey toplantısında 14 ülkenin kültür bakanı hep birlikte bu koronun kurulması üzerine bir karar aldı ve genel sekreterliğimiz Kazakistan eski kültür bakanı Düsen Kasayinov’un liderliğinde kendisi bu orkestraya hayat verdi. Orkestramız Ankara’da ilk kez bir araya geldi ve çalışmalarını gerçekleştirdi. TÜRKSOY’un hedefi ortak kültürümüzle harmanlanan bu gençleri bu akşamki gibi bir araya getirmek, birbirlerinden tecrübe alış verişi sağlamak. Sahip olduğumuz potansiyeli hem Türk Cumhuriyetlerinde hem de dünyada duyurmak ve tanıtmak. Temel amacımız bu. Biz bir kültür sanat teşkilatıyız biz. Aslında her şeyden önce kendi değerlerimizi kendimiz de bilmiyoruz çoğu zaman, kendi ülkemizde de bilmiyoruz. Bu gün Azerbaycan’ı herkes tanır ama Rusya Federasyonu içerisinde, Sibirya’da o kadar çok Türk dilli halklar, o kadar çok benzeştiğimiz ortak kültürünü beraberce yaşadığımız halklar var ki. Biz bu halkların sesi olmaya çalışıyoruz, görüntüsü olamaya çalışıyoruz. Dünyada gerçekleştirdiğimiz tüm aktivitelerle de halkların varlığını göstermeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.
2015 yılında TÜRKSOY tarafından kurulan koro, 20 gün gibi kısa bir sürede gerçekleştirilen yarışmalar ile 2. Avrupa Koro Oyunları'nda Türkiye'yi temsil etmiş ve yarışmaya katıldıkları 3 ayrı kategoride Altın Madalya kazanarak uluslararası jürinin beğenisini kazanmıştı.
Türk cumhuriyetleri arasında repertuar değişimi, genç sanatçılar arasında ise tecrübe alışverişine imkan sunan, ortak Türk kültürü ile harmanlanmış gençlerimizin birlikte başarma duygusunu yaşamalarına vesile olan TÜRKSOY Gençlik Oda Korosu önümüzdeki yıllarda daha genişleyerek, çalışmalarını sürdürmeye ve Türk cumhuriyetlerini temsil etmeye devam edecek.
Konser sonunda TÜRKSOY adına Ayvalık Belediyesine bir plaket takdim edildi. Ayvalık Belediye Başkan Vekili Ufuk Ova da koroda yer alan herkese Ayvalık’ın zeytini, zeytinyağı ve sabununu içeren birer Ayvalık Belediyesi hediye paketi sundu.
2015-07-244431 kez okundu