BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Güncel Haberler

BABANIN TARLASI MI SANDIN KORDONU!!!

Edremitli Ertür ailesi sonunda kordona kazığı çaktı. Servetleriyle bilinen ailenin yaptığı hareket tepki çekiyor. Ertür ailesinin Belediyeye sıkıştırarak daha yüksek bedelle satmak için bu şekilde bir eylem yaptığı ileri sürülüyor. Hem ekonomiye hem turizme darbe vuracak bu hareket ‘PES!’ dedirtiyor. Ailenin yaklaşık 470 Bin TL’ye aldığı yeri 10 Milyon TL’ye satmak istediği ve belediyenin önerdiği 1 buçuk milyonu dahi kabul etmediği de ileri sürülüyor. Genel yorum ise ortak, “Ticaret hak ama halkın parasıyla, vergileriyle bu kadar kolay para kazanmaya çalışmak aileye yakışmadı!”


Edremitli işadamı Erim Ertür, Akçay’ın Belediye olduğu dönemde temizlik firmasının alacakları nedeniyle icralık olan Akçay kordondaki 516 ada 6 parseli icradan satın almıştı. Akçay kordon boyunda 2012 yılında tesis alanı olarak geçen alan, kamu yararı şerhi olmaması nedeniyle icra yoluyla satılmıştı. Yargıtay aşamasının ardından tapunun babası adına tescillendiğini belirten Ahmet Ertür de, 12 Mayıs 2016 tarihinde kordonun babasının olduğunu söyleyerek, kendilerine ait olan bölümünü tel örgüyle çevirmek istemişti. Başkan Saka ise “Halkın yolunu kapattırmam diyerek, Edremit Belediye Zabıtası ekiplerini kordana sevk edip, tel örgü çevirme girişimini engellemişti.
Kazık çaktılar
Ahmet Ertür, işin arkasını bırakmayarak ve kamulaştırma kararının sonucunu da beklemeden, kordonun ikiye böldü. Kordonun bir bölgesinin babasının yeri olduğunu söyleyen Ertür, kordon betonuna demir kazıklar çakarak ikiye böldü. Vatandaşları şaşkınlık içinde izlediği olay karşısında kafalarının karıştığı da gözleniyor. Bazı kişilerin ‘Özel Mülk Girilmez’ yazısını görmesinin ardında kordonun sahil kısmından gitmeye çalıştığı dikkat çekiyor.
“Kınıyoruz”
Hüseyin Diker isimli yurttaş, bu olaya kim neden oluyorsa kınadıklarını belirterek, “Hiç hoş değil. Turizm sezonu öncesin kordona kazık çakmakta ne. Akçay’ımıza hiç yakışmadı.” dedi.
Dikilen demir çubukların sakatlanmaya bile nedeni olabileceğini söyleyen Hasan Kurtoğlu isimli vatandaş ise “Çocukluğumdan beri buradayım böyle bir şey görmedim, duymadım. Ama tapusu varsa diyecek bir şey de yok. Kordonumuz Tüm Türkiye’nin bildiği çok güzel bir gezi alanıydı. Halk ne yapacağını şaşırdı. Akçayı etkileyecek bir durum. Kordonun yarısı gitmiş. Akçay için kötü bir durum. Herkes belirsizlik içinde. Yaz gecelerinde burada adım atacak yer olmuyor. Çocukları, insanları karanlık takılma sakatlanma durumu bile olabilir. Kordon halkın malı olmalı” dedi.
CHP’li Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, ise geçmiş belediye döneminde icra takibatı nedeniyle satılarak kişi mülkü haline gelen bu alanın, kamulaştırma kapsamına alındığı belirtti. Yürüyüş yolu içinde olan bu alanın yasal süreci içerisinde kamulaştırma işlemi yapılarak vatandaşa bedeli ödenerek mağduriyeti önleneceğini vurgulayan Saka, “Bu süreç içerisinde yürüyüş yolu içinde kalan bu alanın halkın kullanımında açık kalması için yasal yollar ve tedbirle alınacaktır” dedi.
Ahmet Ertür, “Burası daha önce Akçay Belediyesi’nin borçlarından dolayı satışa çıkarılmış ve tarafımızdan icra yoluyla 2. ihalede alınmış bir yer. 2013 yılında belediye bize engel olmak için ihalenin feshi davası açtı. Ancak fesih koşulları oluşmadığı için yerel mahkeme lehimizde karar verdi. Tabi sonrasında Yargıtay sürecine geçildi. Yargıtay’da da biz davamızı kazandık. Onunda sonucunda icra müdürlüğünde işlemlerimizi yaparak biz tapumuzu aldık. Şuanda Akçay Mahallesi 516 ada 6 parsel babama aittir. Biz mülkiyet hakkından doğan en doğal hakkımızı kullanmak için buradayız” dedi.

2016-06-028877 kez okundu