BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Güncel Haberler

Başkan Saka; “Lozan Ülkenin Namusudur”


CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, CHP Edremit İlçe Başkanlığı’nda bir basın toplantısı düzenledi. Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, CHP Edremit İlçe Başkanı Yusuf Sel’in de katıldığı toplantıda Lozan antlaşmasıyla ilgili son günlerde gündeme gelen konulara tepki gösterildi.

Cumhuriyet Halk Partisi Edremit İlçe Başkanlığı’nda bir basın toplantısı düzenlendi. Birçok partilinin katıldığı toplantıda CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, CHP Edremit İlçe Başkanı Yusuf Sel Lozan antlaşmasıyla ilgili konuştu. CHP Edremit İlçe Başkanı Yusuf Sel, “Lozan Antlaşması, ülkemizin tapusudur. Lozan’ı canımız, kanımız pahasına koruyacağız” dedi.
Lozan ile ilgili gündemde olan konulara karşı tepkisini dile getiren Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka’da “Türkiye’de her gün en azından birkaç eve ateş düşmekte, şehitler vermekteyiz. Türkiye’nin etrafında öyle bir dostluk duvarı örüldü ki, milyonlarca dolarla komşularımıza sınır çekmeye başladık. Silahlı kuvvetlerin bir kısmı komşu ülkelerin topraklarında ve oldukça önemli mücadele vermekte. Tüm bu koşullar içerisinde de biz Lozan’ı tartışmaya başladık. Lozan bu ülkenin tapusudur, Lozan bu ülkenin namus belgesidir. Lozan, Sevr ile parçalanmış olan Türkiye Cumhuriyeti’nin misak-ı milli sınırının çizildiği en önemli belgedir. Onun için Lozan hepimizin namusudur ve hepimizde namusumuza sahip çıkacağız. Evet, bize yutturanlar Sevr’i yutturdular, bize Abdulhamit’i yutturdular. Laik demokratik cumhuriyetin tapusu olan Lozan’ı sonuna kadar sahiplenmek suretiyle misak-ı milli sınırlarının bölünmez bütünlüğünü ilelebet devam ettireceğiz. Bu konuda ben Cumhuriyet Halk Partililerin tamamının böyle düşündüğü gibi laik demokratik Türkiye Cumhuriyeti’ne inanan vatandaşların da çok büyük bölümünün böyle düşündüğüne inanıyorum. Lozan’ı, laikliği ve misak-ı milli sınırlarının bölünmez bütünlüğünü sonuna kadar savunacağımızı bir kez daha haykırıyorum. Lozan’ın yüzüncü, iki yüzüncü , üç yüzüncü yıl dönümlerini de bu ülkenin kutlayacağını dosta düşmana bir kez daha bildiriyorum” dedi.
CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, “14 yıldır İktidarda bulunan AKP Cumhuriyetin değerlerine, Mustafa Kemal Atatürk’e olan kininden vazgeçmiyor. Bu değerlerle hesaplaşmayı kendine bir kutsal mücadele olarak görüyor. Isıtılıp ısıtılıp kamuoyunun önüne bizzat Cumhurbaşkanınca getirilen Lozan işte tam da bu nefretin dışa vurumu dur. Nerdeyse Ortak Olduğu FETÖ’yü bile Cumhuriyetin değerlerine hatta Lozan antlaşmasına bağlayacaklar. Çünkü bunların temel anlayışında Cumhuriyetle mücadele vardır. Onun için diyoruz ki; Cumhurbaşkanı, kendi fabrika ayarlarına geri döndü. Lozan’a nasıl geldik, o Şartlara kim getirdi. Bununla ilgili tek kelime etmiyor. Lozan; Sevr antlaşmasının çöpe atılmasıdır. Biliyoruz ki; Dünyada mükemmel antlaşma yoktur. Lozan, 1923 şartlarında yapılacak en iyi antlaşmadır. Lozan herkesin bildiği gibi, Türkiye Cumhuriyetinin tapusudur. Lozan’ın en büyük özelliklerinden bir tanesi de artık Osmanlı imparatorluğundan, uluslararası alanda da tarihe gömüldüğü gerçeğidir. Anadolu’nun tapusunun Türkiye adına tescil edildiği son noktadır. Erdoğan’ın kabullenemediği işte tam da budur. Sayın Cumhurbaşkanı bir günde çıkıp, Sevr antlaşmasını imzalayanları, Mondros’u imzalayanları yani Osmanlıyı eleştirsin. Biz Lozan’a niye gittik, hangi koşullarda gittik? Bir düşünmek gerekir. AKP 14 yıldır iktidarda, kendi imzaladığı uluslararası antlaşmalara baksın. Son imzaladığı, Mültecilerle ilgili, vize muafiyeti ile ilgili antlaşmalara baksın. Hatta daha mürekkebi kurumamış, İsrail’le imzaladığı antlaşmalara baksın. Tayyip Erdoğan, Atatürk’ün gizli hayranıdır. Onun yaptıklarını yapmak istiyor. Başkomutan olmak istiyor, Atatürk’ün Çankaya toplantılarını taklit ederek, Beştepe toplantıları yapıyor. FETÖ ile mücadeleyi Kurtuluş savaşı ilan ediyor. Tüm bunları yaparken de Atatürk’ün seviyesine çıkamayacağını biliyor. Onun için Atatürk’ü aşağı çekmek istiyor. Bunu da Lozan gibi tarihi bir zaferi gölgeleyerek yapmak istiyor. Lozan’da kandırıldılar diyerek, Kendi Kandırılmalarına zemin yaratmak istiyor. 15 Temmuz sendromunu üzerinden atan Erdoğan, şimdi görüyoruz ki, kendi fabrika ayarlarına geri dönmüştür. Üzerinden 93 yıl geçmiş bir antlaşmayı gündeme taşımak, nerdeyse FETÖ nün bile sebebi Lozan’ı görmek, tarihe, geçmişimize saygısızlıktır. Bizler Cumhuriyetin kazanımlarına sonuna kadar sahip çıkacağız. Lozan da bu kazanımların başında gelmektedir. 12 adayı tartışanlar bu adaları ne zaman kaybettiğimize iyi baksınlar. Lozan bahane edilerek Cumhuriyetin ve Atatürk'ün tartışılmasına asla izin vermeyeceğiz. Bu vesile ile başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Lozan barışı ile ülkemizin tam bağımsızlığını garanti altına alan tüm kurtuluş savaşı Kahramanlarını bir kez daha saygı ve şükranla anıyorum” dedi.


2016-10-033327 kez okundu