BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Güncel Haberler

BİR ÇOCUĞUN GÖZÜNDEN PANDEMİ: MAYA KARANTİNA’DA

O gün de tıpkı diğer günler gibi başlamıştı. Maya ve arkadaşları bir doğum günü partisini, heyecanla, ince ince planlıyor; her detayı düşünüyorlardı. Sabah olacak, sınava girilecek ve ardından biricik arkadaşları Şirin’in doğum gününü kutlayacaklardı. Ancak 2020 yılının Mart ayında uyandıkları o sabah, hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını anladılar.
Maya Karantina’da, tüm dünyanın seyrini değiştiren Covid-19 Pandemisi’ni, bir çocuğun gözünden tüm duygu yoğunluğu ve sorduğu sorularla anlatan bir kitap. Yazar Müge Acar’ın sade ama duygu yüklü anlatımıyla değişen yaşamlara, doğaya ve geleceğe bambaşka bir pencereden bakıyor. Karantinanın, yalnızca bu döneme özgü yepyeni kurallarını, daha önce hiç bilinmeyen yeni kavram ve kelimelerin küçük bir çocuk tarafından algılanışını irdeliyor. Bu karantina, Maya’nın gözünden kendi karantina deneyimi… Birbirinden güçlü duygular ve keşiflerle hayata bambaşka bakmaya başlayan küçük bir çocuğun sımsıcak hikâyesi…
“Covid-19 ya da diğer adıyla Koronavirüs hayatımıza gireli bir buçuk yıl oldu. Hiç bilmediğim duygular ve kavramlarla tanıştım; yeni yeni kelimeler öğrendim. Yeni Normal diye bir söz daha var. Annemden duydum. Uzmanlar sürekli olarak, ‘Yeni normale alışmaya ve hayatımızı bu şekilde devam ettirmeye mecburuz.’ diyorlarmış. Bunları duymak beni üzüyor ama bir yandan da her şeye alışmanın ne kadar kolay olduğunu görüyorum.”
Maya Karantina’da, çocuklar kadar yetişkinlerin de okuyabileceği, tüm dünyanın içinden geçtiği süreçte, herkesin ortak bir hikâyede nasıl buluştuğunu anlatıyor. Zorlukları kadar doğayı ve hayatın telaşı içinde gözden kaçırılanları yeniden keşfeden küçük Maya, çocukların değişime adapte olmalarındaki yeteneklerini de ortaya koyuyor. Deniz Oduncu’nun özgün resimleriyle renklendirilen kitap, Yazardan Direkt Yayınevi’nden yayımlandı.


2022-05-24229 kez okundu