BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Güncel Haberler

Demet Uzun tezhip sergisi büyledi

Ayvalık Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ilçedeki sanatseverleri farklı bir sergi ile daha buluşturdu. Ayvalık’ta sanatçı Demet Uzun’un geleneksel Türk süsleme sanatı içerisinde bulunan tezhip, minyatür, çini ve ebru eserlerinin yer aldığı sergi açıldı. Sergi açılışında Neyzen Muharrem Sönmez bir de ney dinletisi sundu.

Ayvalık Belediyesi ev sahipliğinde sanatçı Demet Uzun’un geleneksel Türk süsleme sanatı olarak da adlandırılan Tezhip sergisi açıldı.
Ayvalık Belediyesi Orhan Peker Sanat Galerisindeki sergiye sanatseverler ve ilçe halkı tarafından yoğun ilgi gösterildi.
Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen’in de yakından incelediği Demet Uzun’un geleneksel Türk süsleme Sanatı eserleri bir hayli beğenildi.
Ayvalık Belediyesi Orhan Peker Sanat Galerisi’nde açılan sergide, Demet Uzun’un geleneksel Türk süsleme sanatı içerisinde bulunan tezhip, minyatür, çini ve ebru eserleri yer alıyor.
Ayvalık Belediyesi’nin de katkılarıyla gerçekleşen sergide yer alan eserlerin sanatçı Uzun’un 10 yıllık süreçte oluşturduğu çalışmalar olduğu bildirildi.
Demet Uzun’un geleneksel Türk süsleme sanatı içerisinde bulunan tezhip, minyatür, çini ve ebru eserlerinin yer aldığı sergi, Orhan Peker Sanat Galerisinde 14 Temmuza kadar gezilebilecek.
Sanatçı Demet Uzun, “Bu serginin açılmasında bana destek veren başta Ayvalık Belediye Başkanımız Sayın Rahmi Gencer beye, Belediyemiz Sanat Kurulu sanatçılarına, Sayın Halilhan Dostal'a ve emeği geçen diğer tüm dostlara teşekkürü bir borç bilirim. Onların sayesinde sanatçılara desteklerin verileceği ellerinden tutulacağı konusuna inancım tamdır” dedi.

Demet Uzun kimdir?
1957 Konya I Ereğli doğumlu olan sanatçı. Evli ve bir çocuk annesi. Üniversite mezunu olup, 2002 yılında kamu kurumundan emekli oldu.
Boş zaman geçirmeye alışkın olmadığından yağlıboya resim atölyesine yazıldı, iki yıllık eğitim ve karma sergilerden sonra, minyatür ve tezhip sanatı ile tanıştı. Kültür Bakanlığı Selma Başçı Tezhip Atölyesinde iki yıl eğitim aldı. Bakanlık eğitiminden sonra, Ankara'da Memnune Birkan Tezhip Atölyesi ve İstanbul'da Zehra Çekin Tezhip Atölyesinde sanat çalışmalarıma devam etti.
Yurt içi ve yurt dışı karma sergilere katıldı. Tezhip, Arapça "zehep" altınlama manasındadır, yazma eserlerin altınlama ve boyalarla geleneksel motifler kullanılarak bezenmesidir, hattatların hat yazılarının etrafı tezhiplenerek levha haline getirilmesidir. Ortalama bir eser üç ila altı ay arasında ortaya çıkıyor. Tezhipte en önemli olan, deseni kurmaktır.
Tezhip sanatı, diğer sanatlar gibi insanın ruhunu dinginleştirir, sabrını terbiye eder, aşk ile çalışılır.
Halen, Akçay'da serbest olarak tezhip, Ayvalık'ta Yıldırım Alp Ebru Atölyesinde ebru ve Akçay Akademi Zeytinli Gülseren Kayalı Resim Atölyesinde desen ve yağlıboya resim çalışmakta.
2015-07-065093 kez okundu