BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Güncel Haberler

DOĞAYA VE SANATA GÖZ KIRPAN BİR SERGİ

Taşı sıksa suyunu çıkarır denir ya…
Funda Erdem de benzer şekilde…
Zeytin çekirdeğinden takı yaptı.
Zeytin diyarı Balıkesir'de takı ve yüzükler üretiyor. Çekirdeklerinden ve kabuklarından yaptığı yüzük ve kolyelerle zeytincilik kültürünü takı tasarımına taşıyor.
Tasarım dünyasında doğal taşların ve madenlerin eşliğinde yoluna devam ediyor.
Madenin sertliği ve kararlılığı taşın özgürlüğü ile tasarımda anlatıyor hikâyelerini.
Takıları yaparken doğayı da kullanmak gerektiğini ifade ediyor.
Sanki canlı bir doğa izliyorsunuz…
ZEYTİN, DOĞAL TAŞ VE AHŞAP BİR ARADA
Takı tasarımcısı Funda Erdem'in zeytin, doğal taş ve ahşap malzemeleri kullanarak tasarladığı takılar, Edremit'te sergileniyor.
Tamamı doğal taşlar, ahşap ve zeytin çekirdeklerinden oluşan yüzlerce ürünün yer aldığı sergi, ziyaretçilerinden tam not aldı. Özellikle zeytin çekirdek ve figürlerinden yapılan küpe, kolye ve bilekliklerin yanı sıra Balıkesir'e ait doğal taşların şekil verdiği eski ağaç ve tahta parçalarının deniz ürünleriyle süslendiği takılar görenleri şaşkına çevirdi.
İstanbul'dan gelip Edremit'te yaşamaya başladığını dile getiren Funda Erdem, "Bu bölge mitleri, efsaneleri, doğal güzellikleri, varlığıyla her tasarımcı için olması gereken bir yer. Özellikle içinde bulunduğumuz mekân da bölgenin inci yapılarından biri. Bunun içinde umarım ben de layık tasarımlarla yer almışımdır. Ben, 10'un üzerinde kişisel sergi açtım. Bundan sonra da sergiler devam edecek. Bu sergide karma bir koleksiyonla bulunuyorum." dedi.
BALIKESİR'İN TANITIMINA BÜYÜK KATKI SUNACAK
Edremit ilçesinde Cennetayağı Mahallesinde eski bir zeytinyağı fabrikası olan Keyfen adlı mekânda zeytin ürünleri ve doğal taşlardan yapılan takıların bulunduğu sergiyi ziyaret eden Vali Ersin Yazıcı, tasarım, yorum ve bakış açısından oluşan perspektifle zeytin ve doğal taşı hayata katan eserlerden oluşan serginin Balıkesir'in tanıtımına büyük katkı sunacağını ifade etti.
ÖLMEZ AĞAÇ: ZEYTİN
Balıkesir'in doğal taşların ve ölmez ağaç zeytin zenginliğiyle dikkat çektiğini belirten Vali Ersin Yazıcı, "Zeytinyağı bizim bölgemizin altını. Bölgemizin nesilden nesile aktarılan kültürü. Çok önemli bir zenginliğimiz ve kültürel mirasımızdır. Özellikle bölgemizde yüksek kalitede zeytin ve zeytinyağı üretilmektedir. Balıkesirli üreticilerimiz, çiftçilerimiz geçmişten beri zeytin yetiştirmeyi bilmişler ve zeytinyağı tüketimi bu bölgelerde çok önemli bir alışkanlık haline gelmiştir. Zeytin ve zeytinyağının tanıtımı için üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz. Balıkesir doğal taş rezervleri bakımından önemli kaynaklara sahip. Balıkesir mermer ve doğal taş bakımından oldukça zengin bir il. Zeytinin ve doğal taşlarımızın önemine dikkat çekmek için Funda Hanım da takı ile değerlerimizi taçlandırıyorlar. Funda Hanım'ı değerli katkılarından ve başarılı çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum. Serginin hafta sonuna kadar ziyaretçilerini beklediğini de hatırlatmak isterim." şeklinde konuştu.

2019-04-193992 kez okundu