BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Güncel Haberler

Edremit, 2023'e Hazırlanıyor..

Edremit İlçemizin 2023 Hedefleri doğrultusunda "Marka Şehir Edremit" olarak anılması ve örnek gösterilmesi için Ar-Ge çalışmalarını sürdüren Edremit Kaymakamlığımız Proje Koordinasyon Birimimizce hazırlanan ve Güney Marmara Kalkınma Ajansı 2017 Yılı Teknik Destek Programı 2. Döneminde başarılı bulunarak teknik destek almaya kazanan 3 projemiz için Teknik Destek imza töreni gerçekleştirildi.
Sözleşme İmzalama töreninde; "Edremit 2023'e Hazırlanıyor" Sürdürülebilir Kalkınma Planı Hazırlanması için Stratejik Düşünme, Planlama ve Saha Analiz Çalışması, Kamu Harcama ve Muhasebe Bilişim Sistemi (KBS) Eğitimi ve "Edremit Yüzünü Güneşe Dönüyor" Güneş Enerjisi (Fotovoltaik Sistemler) Teknik Destek Eğitimi için imzalar atıldı.
Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) hizmet binasında gerçekleştirilen imza törenine Genel Sekreter Kasım Özek, İlçe Kaymakamımız Ali Sırmalı, Doç.Dr.Raif Sakin, Öğt.Gör.Dr. Serkan Sezen, İlçe Mal Müdürü V. Semra Sipahi, Defterdarlık Uzmanı Mahmut ŞEN ve İlçe Proje Koordinasyon Birimi Sorumlusu Selma Tekçe katıldı.
İmza töreninde konuşan Genel Sekreter Özek: "Kurulduğumuz günden beri Teknik Destekte yaklaşık olarak 160 proje destekledik. Balıkesir ve Çanakkale’de 1.3 milyon kaynağı eğitime harcadık. Bu kapsamda Teknik Destek ile 5 bin kişiyi destekten yararlandırmış olduk. Teknik Desteği önemsiyoruz. Sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak için bölgemizde ve ülkemizde her şeyden önce yetişmiş beşeri kaynakların olması gerekir. Dolayısıyla beşeri kaynakların niteliklerinin artmış olması aynı zamanda da ülkesel düzeyde de bir üst sınıfa geçmemize imkan sağlıyor. Bu nedenle tüm Kalkınma Ajansları Teknik Desteklere devam ediyor. Biz de aynı şekilde devam ediyoruz. Bu yıl Teknik Destek kapsamında bütçemizi yüzde yüz arttırdık. Edremit Kaymakamlığını yapmış olduğu projelerden dolayı tebrik ediyorum. Bu dönemde ve geçen dönemde de Edremit İlçesine teknik destek sağladık. Bu projelerin başarılı bir şekilde uygulanmasını diliyorum" dedi.
İmza törenine konuşan Kaymakam Ali Sırmalı: " Ülkemiz sürdürülebilir kalkınma yolunda çeşitli ekonomik ve sosyal politikalar geliştirerek hızlı bir şekilde büyümesini sürdürmektedir Biz de bu doğrultuda Edremit İlçemizin 2023 Hedefleri doğrultusunda sürdürülebilir bir kalkınmanın sağlandığı "Marka Şehir Edremit" olarak anılması ve örnek gösterilmesi için üretmeye ve çalışmaya devam ediyoruz. İlçemizin gelişmesi, kalkınması ve tanıtılması yolunda önemli adımlar atılması için Edremit Kaymakamlığı olarak öncü bir rol üstlenerek çeşitli projeler geliştirmeye çalışıyoruz. Bu kapsamda Edremit Kaymakamlığımız tarafından son üç ayda hazırlanan 5 projemizin Güney Marmara Kalkınma Ajansı tarafından desteklenmeye hak kazanmasından büyük mutluluk duyduk.
Kalkınma ve gelişme insan odağında gerçekleşen bir süreçtir. Bu noktada; "insan kaynağına" yapılacak yatırım sürdürülebilir bir büyümeyi de beraberinde getirecektir. İlçemizde proje kültürünün benimsenmesinin ve yerleştirilmesinin yerel ve bölgesel kalkınmaya yönelik önemli bir adım olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle Edremit Kaymakamlığı olarak Kalkınma Ajanslarının sağladığı teknik destekleri önemsiyoruz. Bu doğrultuda daha önce Güney Marmara Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ve 40 kişilik bir katılımcıya verdiğimiz "Gelecek Proje ile Şekilleniyor" proje yazma eğitimimiz meyvelerini vermeye başladı. Eğitimimiz sonunda Edremit Kaymakamlığı olarak yeni bir platformun temelini "Edremit Proje Koordinasyon Birimi"ni hayata geçirerek attık.
Edremit kaymakamlığı proje koordinasyon birimimiz her hafta düzenli olarak toplantılar yaparak; ilçemizde proje yazma kültürünü yerleştirmek, kamu kurum ve kuruluşları ve sivil toplum örgütlerinin ilçemize dönük çalışmalarının tek elden koordine edilmesini sağlamak, ilçenin gelişimi adına yerel potansiyelin belirlenerek, bu potansiyeli harekete geçirmeyi, gittikçe çeşitlenen toplumsal ihtiyaçları karşılayacak kamu hizmetlerini planlanmak, ortak akıl oluşturmak, sorunlara çok boyutlu çözümler sunmak gibi Ar-Ge çalışmaları yürütmektedir. Bundan sonrada ilçemizin projelerle anılan ve projelerle gelişen bir ilçe konumuna gelmesi için daha çok proje üretme gayreti içinde olacağız. Bu kapsamda projelerimizin kabul görmesinde başta Sayın Valimiz Ersin Yazıcı'ya Güney Marmara Yönetim Kurulu Üyelerine ve Genel Sekreter Sayın Kasım Özek'e teşekkür ediyorum" dedi.

2017-06-074266 kez okundu