BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Güncel Haberler

Edremit Kaymakamlığı’nın desteklediği Kumaştan Hayaller BM’de tanıtıldı

Dünyanın en büyük çatı örgütü Birleşmiş Milletler, Edremit Kaymakamlığı’nın desteklediği sosyal sorumluluk projesi Kumaştan Hayaller’in ilham verici hikayesini dinledi.

Türkiye’de hazır giyim sektörünün lider markalarından DeFacto tarafından hayata geçirilen sosyal sorumluluk projesi Kumaştan Hayaller, Birleşmiş Milletler’de tanıtıldı. DeFacto CFO’su Önder Şenol, Birleşmiş Milletler ev sahipliğinde düzenlenen Sürdürülebilir Kalkınma ve Kadın Girişimcileri Güçlendirme panelinde Mutlu Kadın Hareketi ve Kumaştan Hayaller projesini anlattı. Uzun soluklu ve sürdürülebilir yapıda oluşturulan sosyal sorumluluk projesi ‘Kumaştan Hayaller’ kapsamında geride şubat ayı içinde DeFacto ve Balıkesir’in Edremit Kaymakamlığı arasında bir protokol imzalanmıştı.

‘Kadın güçlüyse aile de ülke de güçlü olur’
Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan DeFacto CFO’su Önder Şenol, “Bir ülkenin sürdürülebilir kalkınmayı sağlayabilmesinin yolu kadınların ekonomik ve sosyal alanlarda daha güçlü bir konuma sahip olmasından geçiyor. Kadının güçlü olduğu bir toplumda aile de ülke de güçlü olur. Bu nedenle kadın-erkek fırsat eşitliğinin sağlanması, kadının insan haklarının korunması, kadına yönelik şiddet ve istismarın ortadan kaldırılması gerekiyor” dedi.

‘2015 Mutlu Kadın Hareketini başlattık’
Şenol sözlerine şöyle devam etti: “DeFacto olarak Türkiye’de moda ve hazır giyim sektörünün en önemli oyuncuları arasında yer alıyoruz. Sürdürülebilir büyüme için iş ve toplumsal hayatta cinsiyet eşitliliğinin oluşması ve bunun korunması gerektiğine inanıyoruz. Özellikle gelişmekte olan ülkeler için bu bir aciliyet. Marka olarak üzerimize düşeni yerine getirmek için 2015 yılında kadın çalışanlarımıza pozitif ayrımcılığın ötesinde uygulamalar sunan ve ekstra imkanlar tanıyan Mutlu Kadın Hareketi’ni başlattık. Mutlu Kadın Hareketi ile kurum içinde elde ettiğimiz başarıyı dışarı taşıyarak diğer paydaşlarla buluşturmak istedik. Ülkemizde kanser tedavisi gören çocuklarımıza destek olabilmek için Kumaştan Hayaller projesini hayata geçirdik. Kanserli Çocuklara Umut Vakfı ile iş birliği yapıyoruz. Kumaştan Hayaller projesi kapsamında DeFacto fabrikalarından elde edilen üretim fazlası kumaş ve aksesuarları, protokol imzaladığımız il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri aracılığıyla meslek liselerine gönderiyoruz. Ürünlerin tasarım ve üretimi bu okullarda okuyan kız öğrenciler tarafından yapılıyor. Türkiye’nin dört bir yanındaki DeFacto mağazalarında satışa sunulacak ürünlerden elde edilecek gelir ile KAÇUV projelerini destekleyeceğiz. Şubat ayı içinde Balıkesir’de Edremit Kaymakamlığı ile bir protokol imzaladık. Özellikle Yılmaz Akpınar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde eğitim gören öğrencilerimizin sektörün ihtiyaç duyduğu temel yeterliliklere sahip mesleğin gerektirdiği genel ve özel bilgi birikimlerine sahip, sorumlu, nitelikli eleman gücünü yeni teknik ve yöntemlere dayalı olarak yetişmesine katkı sağlamayı hedefliyoruz. Gençlerimizin sayesinde Edremit’te attığımız bu umut tohumunun en kısa sürede yeşererek ülkemizin dört bir yanını saracağına inanıyoruz” dedi.

2019-03-213442 kez okundu