BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Güncel Haberler

EDREMİT’TE AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI HAFTASI ETKİNLİKLERİ

20 Mart Ağız ve Diş Sağlığı Günü kapsamında Mehmet Akif Ersoy Ortaokulunda ağız ve diş sağlığına dair farkındalığı artırmak için bir etkinlik düzenlendi.
Ağız ve diş sağlığının öneminin anlatıldığı etkinlikte öğrencilere yönelik ağız sağlığının korunması hakkında bilgiler aktarıldı. Aynı zamanda etkinlik kapsamında Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu Anasınıfı öğrencilerine yönelik vernik uygulaması da gerçekleştirildi.
20 Mart Ağız ve Diş Sağlığı Günü kapsamında gerçekleştirilen etkinliğe; Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, İlçe sağlık Müdürü Dr. İbrahim Burak Can ve İlçe Milli Eğitim Müdürü V. Hasan Delibaş katıldı.
Ağız ve diş sağlığı ile ilgili bilgiler paylaşan İlçe Sağlık Müdürü Dr. İbrahim Burak Can; “Diş çürüğü, dünya genelinde nezleden sonra rastlanılan en yaygın ikinci hastalıktır. Unutulmamalıdır ki diş çürüğü ve dişeti hastalıkları; üst solunum yolu hastalıklarından zatürre, diyabetten kardiyovasküler hastalıklara, erken doğum ve düşüklere kadar birçok hastalığın tetikleyicisidir. Diş çürüğü ve dişeti hastalıkları önlenebilir ve yönetilebilir hastalıklardandır. Ağız sağlığı olmadan genel sağlığın olması mümkün değildir. Dünya Diş Hekimleri Birliği; işte bu riski kontrol altına almak ve ağız ve diş sağlığı konusunda toplum bilincini artırmak amacıyla 20 Mart Dünya Ağız ve Diş Sağlığı Günü ile ağız ve diş sağlığı hastalıklarının görülmesi sıklığını azaltmak için farkındalık yaratmak ve kişileri, aileleri, toplumları ağız ve diş sağlığına ve sağlıklı bir yaşama teşvik etmek etmeyi amaçlanmaktadır. Okullarımızda anaokulundan ilkokul 4. Sınıfa kadar tüm öğrencilerimizin düzenli olarak yılda iki kez ağız ve diş sağlığı taramaları yapılmaktadır. Aynı zamanda farkındalığı artırıcı ağız ve diş sağlığı eğitimleri verilerek, koruyucu florürlü vernik uygulaması gerçekleştirilmektedir. Okulda yapılan taramalar neticesinde ağız ve diş sağlığında problem olduğu saptanan öğrencilerimize yönelik Edremit Sağlıklı Hayat Merkezimizde poliklinik hizmeti verilmektedir” dedi.
‘Daha sağlıklı nesiller için çocuklarımızı ve gençlerimizi bu konuda eğitmek ve onlara örnek olmak bizim en önemli görevimizdir’ diyen Kaymakam Ali Sırmalı; “Sağlık, ağızda yani dişlerimizin bakımında başlamaktadır. Bizler öncelikli olarak siz kıymetli çocuklarımızın sağlıklı nesiller olarak yetişmesine öncelik vermekteyiz. Özellikle ağız ve diş sağlığının önemine dikkat çekmek amacıyla böyle bir etkinlik düzenlemeyi seçtik. Sizler bugün ağız ve diş sağlığı konusunda bilgilenerek bilgilerinizi pekiştirecek ve belki de bu öğrendiklerinizi ailelerinize da anlatarak onlara da örnek olacaksınız.” dedi.
Etkinlik kapsamında anaokulu öğrencilerine Kaymakam Ali Sırmalı, İlçe Sağlık Müdürü Dr. İbrahim Burak Can, İlçe Milli Eğitim Müdürü V. Hasan Delibaş tarafından Sağlık Bakanlığının hediyeleri dağıtıldı.

2019-03-223657 kez okundu