BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Güncel Haberler

Havran Kent Müzesi hizmet açıldı

Balıkesir’in Havran ilçesinde restore edilen 3 katlı tarihi konak, 600’e yakın eserin sergilenmesi amacıyla Kent Müzesi olarak, düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Havran ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 95. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında, ilçede temel atma törenleri ve açılışlar gerçekleştirildi. İlçenin Hamambaşı Meydanı’nda hazırlanan alanda Havran Belediyesi’nin yeni hizmet binası temeli atıldı. Balıkesir Milletvkeilleri Ali Aydınlıoğlu ve Ahmet Akın, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Havran Kaymakamı Ahmet Türköz, Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal, Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy ve çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleşen temel atma töreninin ardından, Hocazade Abdurrahim Efendi tarafından 1912 yılında yaptırılan ve Kaymakamlık ile Belediye Başkanlığı tarafından restore edilen 3 katlı tarihi konak, yaklaşık 600 eserin sergilendiği Havran Kent Müzesi olarak hizmete açıldı. Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından, protokol mensupları müzeyi gezdi. Yörenin tarih ve kültürünü yansıtan eserlerin yer aldığı konakta sergilenen bal mumundan yapılmış Çanakkale Kahramanı Havranlı Koca Seyit’in heykeli ile yöresel kıyafetli bir Havranlı yaşlı adam heykeli ilgi topladı.
Programın ardından, protokol mensupları tarafından müzenin yapımında emeği geçenlere plaket verildi. Törende konuşan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, “Havranımız, tarihi ve kültürel değerlerine sahip çıkan, son yıllarda da sayın Belediye Başkanımız Emin Ersoy’un girişimleriyle turizme açılmaya başlayan bir ilçemizdir. Bu müzemiz, bölgenin tarihini ve kültürünü açıkça anlatmaktadır. Emeği geçenlere teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum” dedi. Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy ise, “Konağımızın restore edilmesi ve müzeye dönüştürülmesinde katkıları olan tüm kurum ve kuruluşlarımıza, değerli hocalarımıza ve bağışlarda bulunan bölge halkımıza şükranlarımızı sunuyoruz” diye konuştu.

2017-09-114287 kez okundu