BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Güncel Haberler

Hünerli Eller yarışması sonuçlandı

Karesi Kent Konseyi tarafından düzenlenen ve Karesi Belediyesi'nin desteklediği, bu yıl 2'ncisi gerçekleştirilen Karesi'nin Hünerli Elleri Geleneksel El Sanatları Yarışması sonuçlandı. 8 dalda düzenlenen yarışmada 161 eser, 25 uzman jüri tarafından değerlendirildi.
Geleneksel sanatları yaşatmak, Karesi’nin turizm ve kültürel gelişimine katkı sağlamak amacıyla düzenlenen yarışma keçe, tezhip, Hüsn-i Hat, minyatür, ebru, çini, Balıkesir Pullusu ve kırkyama olmak üzere 8 ayrı dalda yapıldı. Yarışamaya katılan toplam 161 eser, Türkiye'nin çeşitli yerlerinden gelen alanında uzman 25 jüri üyesi tarafından değerlendirildi. Geleneksel sanatları yaşatarak gelecek kuşaklara aktarmayı, sanatçıları gelenekten yararlanarak üretmeye teşvik etmeyi hedefleyen Karesi'nin Hünerli Elleri Geleneksel El Sanatları Yarışması'na uluslararası düzeyde katılım oldu. Yarışma ilgili sonuçların detaylarına www.karesi.bel.tr ve www.karesikentkonseyi.org adreslerinden ulaşılabiliyor.
Yarışmada İlk 3
Kırkyama'da İstanbul'dan Rüveyda Erdem birinci olurken; ikinci Balıkesir'den Şükran Karasu, üçüncü ise Kocaeli'nden Güzide Cineviz oldu.
Minyatür'de Bursa'dan Gülsün Süğüt ikinci, Yalova'dan Fatma Zehra Aktaş üçüncü olurken; Ankara'dan Banu Candoğan ve Yücel Aksu Albayrak mansiyon ödülü, Antalya'dan Ceren Çincoil ise teşvik ödülü kazandı.
Tezhip dalında Ankara'dan Funda Karakaş birinci, Canan Anısoy ikinci, Canan Kırıköz üçüncü olurken; Balıkesir Pullusu'nda ise Selda Küçük birinci, Aydan Yıldırım ikinci, Vildan Genç üçüncü oldu. Ayrıca bu kategoride Hacer Güzgün de Ustaya Saygı Ödülü için hak kazandı.
Çini dalında Balıkesir'den Ayşe Aygün birinci, Kütahya'dan Saadet Aydoğdu ikinci, Kütahya'dan Mihriye Coşğun üçüncü olurken; Ebru'da ise İzmir'den Gülcan Ulu birinci, İstanbul'dan Nesihan Sarıhasanoğlu ikinci, Bursa'dan Elif Aydın üçünü oldu.
Hüsn-i Hat dalında Konya'dan Nihat Kağnıcı birinci, İstanbul'dan Özlem Çetindamar ikinci, Konya'dan Abdürrahim Kahya üçüncü olurken; Keçe'de ise Konya'dan Yunus Girgiç birinci, Aydın'dan Nuran Delgen ikinci, İstanbul'dan Veronika Cansever üçüncü oldu.

2017-09-264292 kez okundu