BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Güncel Haberler

KADINLAR GÜNÜ, 3 GÜN SÜREN ETKİNLİKLERLE HATIRLANDI

Dünya Emekçi Kadınlar günü, Ayvalık’ta 3 gün süren etkinliklerle gündeme geldi. Ayvalık Belediyesi Sosyal İşler Müdürlüğü ve Kadın Danışma Evi tarafından organize edilen programda, tiyatrodan sergiye, spordan konsere farklı etkinlikler yer aldı.

Dünya Emekçi Kadınlar günü, Ayvalık Belediyesi, Kent Konseyi, Kent Konseyi Kadın Meclisi, Kadının Sosyal Hayatını Araştırma ve İnceleme Derneği (KASAİD), Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD), Bağımsız Kadın İnisiyatifi, Ayvalık Kültür Sanat Derneği, AYKEP, Ayvalık İlçe Halk Kütüphanesi ve Sanat Fabrikası tarafından ortak etkinliklerle, bir arada kutladı.

7 Mart Perşembe günü başlatılan etkinlikler kapsamında, Cumhuriyet Meydanı’nda bilgilendirme stantları ve Kadın el emeği pazarı kuruldu. Kadın El Emeği pazarında Kadının Sosyal Hayatını Araştırma ve İnceleme Derneği (KASAİD) Ayvalık Şubesi ile AYKEP’li kadınların birbirinden güzel el işleri satışa sunuldu. Meydanın diğer bölümünde ise Ayvalık Belediyesi Kadın Danışma Evi, Ayvalık Kent Konseyi Kadın Meclisi, KASAİD ve Bağımsız Kadın İnisiyatifi tarafından oluşturulan stantlarda, Kadına yönelik şiddetin ürkütücü boyutları istatiksel verilerle ortaya konulurken bu şiddetin durdurulması amacıyla bilgilendirme yapıldı. 7 Mart Perşembe akşamı, saat 20.00’de Sanat Fabrikası’nda, Yazar Sevsen Aslantepe tarafından yazılan ‘Kahve falı’ adlı tiyatro oyunu sahnelendi. 8 Mart Cuma günü İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde 10.00-12.00 saatleri arasında Ayvalık Sağlıklı Yaşam Kulübü tarafından kadınlara özel step, aerobik ve pilates çalışması yapıldı. Aynı gün 10.00-17.00 saatleri arasında Cumhuriyet Meydanı’nda AYKEP ve KASAİD Kadın El Emekleri Sergisi açıldı. Alanda saat 12.30’da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü töreni düzenlendi. Orhan Peker Sanat Galerisi’nde saat 13.30’da Ayvalık belediyesi Kadın Danışma Evi’nin düzenlediği ve Psikolog Ceren Gülbiçen’in konuk olarak katıldığı ‘Toplumda güçlü kadın olmak’ konulu söyleşinin ardından galeride, saat 15.15’teDört adlı kısa film gösterimi yapıldı. Ayvalık Kültür ve Sanat Derneği’nin resim, fotoğraf ve seramik sergisi Orhan Peker Sanat Galerisi’nde saat 18.00’de açıldı. Perşembe akşamı düzenlenen son etkinlik, Ayvalık Kültür Sanat Derneği tarafından organize edilen ve Sanat Fabrikası’nda saat 20.00’de başlayan İzmir Devlet Opera ve Balesi sanatçılarının Kadınlar günü özel konseri oldu. 9 Mart Cumartesi günü Ayvalık İlçe Halk Kütüphanesi’nde, saat 13.00’te Kadın eserleri ve kadın eserleri kitap kapakları sergisi açıldı. İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde saat 15.00’te başlayan KASAİD Ayvalık ve Ayvalık Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin düzenlediği, Çanakkale Belediyesi Barbaros Sosyal Yaşam Evi Drama Topluluğunun sahneye koyacağı ‘Ay Pansiyon’ adlı oyunla etkinlikler sona erdi.

“KADIN, DÜNYA DEMEK ”

Orhan Peker Sanat Galerisi’nde düzenlenen sergi açılışında konuşan ve Ayvalık’ın bir kadın kenti olduğunu söyleyerek, İlçeyi bir gün bir kadın belediye başkanının yönetmesi dileğinde bulunan Belediye Başkanı Rahmi Gençer, “Kadın, dünya demek ve dünyanın sahibi aslında kadınlar” dedi.
2019-03-113783 kez okundu