BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Güncel Haberler

Karesi'de Geleneksel Sanatlar Yarıştı

Geleneksel sanatları yaşatmak ve Karesi'nin turizm ve kültürel gelişimine katkı sağlamak amacıyla düzenlenen Karesi'nin Hünerli Elleri Geleneksel Sanatlar Yarışması sonuçlandı.
Karesi'nin Hünerli Elleri Geleneksel Sanatlar Yarışması sonuçlandı. Geleneksel sanatları yaşatmak ve Karesi İlçesi'nin turizm ve kültürel gelişimine katkı sağlamak amacıyla Karesi Belediyesi himayesinde Karesi Kent Konseyi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Karesi Halk Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen, 'Karesi Hünerli Elleri Geleneksel Sanatlar Yarışması'nda tezhip, Balıkesir pullusu, çini, ebru, hat, keçe, kırkyama, minyatür olmak üzere 8 ayrı dalda toplam 94 eser yarıştı. Eserler, Türkiye'nin çeşitli yerlerinden gelen seçici kurul tarafından değerlendirildi. Ödül töreni ile ilgili detaylar ise http://www.karesikentkonseyi.org/ adresinden duyurulacak.
Bir Çok İlden 94 Eser
Balıkesir, İstanbul, Samsun, Rize, Adana, Antalya, Ankara, Yalova gibi bir çok ilin yanı sıra Kazakistan'dan katılımların olduğu yarışma ile Karesi'de geleneksel sanatların yaşatılarak, gelecek kuşaklara aktarılması planlanıyor. Sanatı ve sanatçıyı destekleme noktasında da önemli bir adım olan yarışmayla sanatçıları, gelenekten yararlanarak üretmeye teşvik etmek ve geleceğin ustalarının Karesi'de yetiştirilmesi hedefleniyor.
Jüriden Başkan Yılmaz'a Ziyaret
94 eseri değerlendiren Seçici Kurul daha sonra Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz'ı ziyaret etti. İnsan emeğinin kıymetli olduğunu ifade eden Başkan Yılmaz, "Bugün Anadolu'da geleneksel kültürü ve sanatı yürüten büyük ustalarımız ve çok yetenekli sanatçılarımız var. Yarışma yetenekli sanatçılarımızın gün yüzüne çıkmasına imkan sağladı. Bizim hedefimiz, Anadolu'nun farklı kültürlerine sahip çıkarak bunları Karesi halkına sunmak ve ilçemizin turizm potansiyeline katkı sağlamak, ayrıca bu kültürü yurtdışında tanıtmak" açıklamasında bulundu.
Derece Girenler
Tezhip
1. Hatice Ferda Metan (Antalya)
2. Zerrin Kilci (Antalya)
3. Melike Savaş (Adana)
Balıkesir Pullusu
1. Figen Gökçe (Balıkesir)
2. Fatma Yırgal (Balıkesir)
3. Keriman Kültür (Balıkesir)
Çini
1. Filiz Erdal (Balıkesir)
2. Yadigar Türüdü (Balıkesir)
3. Melike Haliloğlu (İstanbul)
Mansiyonlar: Safiye Demirel (Balıkesir), Havva Baytekin (Balıkesir), Fidan Can (Balıkesir)
Ebru
1. Hatice Tül, Kübra Ersoy (Samsun)
2. Ali Yıldırım (Balıkesir)
3. Mirace Sak (Balıkesir)
Hat
1. Nurgül Özkeser (İstanbul)
2. Abdulnaser İsmael Mahmod (Samsun)
3. Şerif Kaynar (İstanbul)
Keçe
Ustaya Saygı Ödülü: Recep Agen (Balıkesir)
1. Aıgul Gashım Zade (Kazakistan)
2. Nuray Şengör (Balıkesir)
3. İlknur Dikmen (Balıkesir)
4. Zehra Güniçen (İzmir)
Kırkyama
1.Melahat Üçok (Balıkesir)
2. Özgür Özcan (Balıkesir)
3. F. Nur Kılıç (Balıkesir)
Mansiyon: Nihal Özarıkan
Minyatür
1. Fatma Zehra Aktaş ((Yalova)
2. Banu Candoğan (Ankara)
3. Emine Kuvvet (Rize)

2016-08-173395 kez okundu