BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Güncel Haberler

‘Kiremit Tuvaller’ ve ‘Suluboya ile Edremit’

Edremitli sanatçılar, eserlerini Edremit için kullandılar. ‘Kiremit Tuvaller’ ve ‘Suluboya ile Edremit’ temalı sergi büyük ilgi çekti. Sergi de kiremitler üzerine çalışılan Edremit minyatürleri ve Edremit’in dokularını yansıtan suluboya çalışmalar yer aldı.
Edremit’te hizmet gösteren Emrecan Kırtasiye ve Sanatevi’nde kiremit boyama ve suluboya sergisi açıldı. Ranagül Erdoğan ve Adil Şahin tarafından açılan sergi büyük ilgi gördü. Serginin açılışını Balıkesir Üniversitesi Altınoluk Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Selami Selvi, Edremit Belediye Başkan Vekili Fahri Yaşar ve Balıkesir Üniversitesi Edremit Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Hasan Demirhan yaptılar. Sergiye birçok konuk katılırken, kiremit boyamalar ve Edremit resimlerinden oluşan suluboya resimler büyük ilgi çekti.
Farklı bir dal olan kiremit boyamalarla ilgili bilgi veren Ranagül Erdoğan, bu defa tuval olarak kiremitleri tercih ettiğini belirtti. Erdoğan, “Dekoratif boyama tekniklerinin tümünü bu sefer kiremit tuvaller üzerinde uyguladım. Bu tuvallerde yapılan uygulamalar çok başarılı neticeler vermekte. Çalışmalarda akrilik boya, stencıllar, rölyef pasta kullanılan malzemeydi. Tuvallerde tümüyle kolaj ve dekopaj çalışması uygulandı. Sergimizde oldukça ilgi çeken diğer bir çalışma ise doğal deniz kabukları ve cam boncuklar ile bezeli Türk motifi örneğinin sergilendiği aynalardı. Günlük kullanım eşyası olan sofralık veya yastağaç olarak kullanılan malzemenin üzerindeki motiflerde dikkat çekiciydi. Zeytin motifleri de yöremize uygun olarak sık kullanılan materyaller arasında yerini aldı. Mezun olduğum Tıbbi Aromatik Bitkiler ile ilgili bir çağrıştırma olarak hazırladığımız tüm ayraçlar, üzerinde kolaj çalışması olan gerçek manolya yapraklarından oluşuyordu. Bu çalışmalar ile ilgili eğitimlerimiz devam ediyor. Uygulamalar ile ilgili olarak tüm halkımıza eğitim çalışmaları vermeye devam etmekteyiz” dedi.
Edremit sokakları ve geleneksel evleri ve Edremit’te çeşitli manzaraların yer aldığı suluboya resim çalışmaları ile serginin diğer sanatçısı Ressam-Öğretmen Adil Şahin, her zaman yaptığı yağlıboya çalışmalarının dışında bu sergiye tamamen suluboya çalışmalar ile katılması dikkat çekti. Sergiye katılanlar yaşadıkları kentin sokak ve evlerinden oluşan suluboya çalışmalar karşısında beğenilerini sundular. Şahin, “Kütahya da görev yapmam nedeniyle memleketim Edremit’i oldukça özlüyorum. Yaptığım çalışmalar Edremit’te beni her zaman etkileyen yerler, dokular. Tarihimizi, dokularımızı en azından bu şekilde yaşatmaya hatırlatmaya çalıştım. Gösterilen ilgiye teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Balıkesir Üniversitesi Altınoluk Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Selami Selvi, eski öğrencisi olan Ranagül Erdoğan’ın okulda da başarılı bir öğrenci olduğunu belirterek, yapılan çalışmalar konusunda tebrik etti.
Edremit Belediye Başkan Vekili Fahri Yaşar ise, sanatın geliştirilmesi sanatçının desteklenmesi konusunda projelerini olduğunu belirtti. Yöresel çalışmaların önemine değinin Yaşar, “Yöremiz ile ilgili çalışmalar ve eserleri ön plana çıkarmamız gerekiyor. Tanıtımı konusunda bunlar oldukça önemli. Bu eserlerin sergilenmesi ve tanıtılması ise en önemli konular arasında yer almakta. Şuan siz bireysel olarak bu işi gerçekleştirdiniz. Bizlerde Edremit Belediyesi olarak yapılan arttırılması, eserlerin sergilenmesi ve emeğin karşılığının alınması konusunda projeler geliştirmekteyiz” dedi.

Adil Şahin Kimdir?
Ressam-Resim Öğretmeni. 9 Eylül Üniverditesi’nden mezundur. 8 yıldır öğretmen olarak görevli. Yurtiçi ve yurtdışı ödülleri ve yarışmalı sergileri bulunmakta. Birçok grup ve karma sergilere katıldı. Sergideki soluboya çalışma konularını Edremit’ten almıştır. Halen Kütahya Simav’da öğretmen olarak görev yapmaktadır.

Ranagül Erdoğan
Balıkesir Üniversitesi Tıbbi Aromatik Bitkiler Bölümünden mezundur. Yaklaşık 13 yıldır dekoratif boyama eğitmeni olarak dernekler, belediyeler ve kendi atölyesinde kurslar vermektedir. 9 özgün sergi açmıştır. Camaltı boyama, doğal ve doğada bulunabilen malzemelerin kullanıldığı son sergisinde dikkati çeken bir özellik de kolaj tekniğinin uygulandığı ‘Kiremit tuvallerdir.’
2015-08-285061 kez okundu