BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Güncel Haberler

Ören’ de filografi sergisi

Burhaniye de açtığı kurslarla çok sayıda vatandaşa filoğrafi sanatını öğreten Gülizar Kaya, Ören meydanında sergi açtı. Festival nedeniyle sergi açtığını anlatan Kaya, festivalin iptal edilmesiyle birlikte sergilere olan ilginin az olduğunu söyledi.
Burhaniye'de, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünün açtığı kurslarda bir çok kişiye filoğrafi sanatını öğreten Gülizar Kaya 7.sergisini Ören meydanında açtı. Filoğrafi sanatını öğrenmek isteyenlere yardımcı olduğunu anlatan Gülizar Kaya, “ Festival nedeniyle Ören'de sergiler açıldı. Bende bir çok arkadaşım gibi burada sergi açtım. Ancak, festival iptal olduğu için sergilerimiz fazla ilgi görmedi. Önümüzdeki sezonda gene kurslar açarak bu sanatı öğretmeye çalışacağım” dedi.

Filografi Nasıl Yapılıyor?
Filografi sanatçısı önce kafasında bazı motifler tasarlıyor. Daha sonra bu motifleri oluşturmak için tahta panolar üzerine bildiğimiz çivilerini belli bir düzene göre çakıyor. Bu çiviler boyanıp verniklendikten sonra çivilerin arasından çeşitli renklerde iplikler sıkıca geçirilerek önceden tasarlanmış motifler ortaya çıkarılıyor. Ancak bu iplik geçirme de bir ustalık gerektiriyor. Filografide, belli örgü teknikleri kullanılarak hat yazıları, simetrik desenler, amblemler, çiçekler ve çizgi film karakterleri panolar haline getirilebilmektedir.
2015-09-014928 kez okundu