BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Güncel Haberler

Soba Satışları hızlandı

Edremit’te son günlerde hava sıcaklıklarının düşmesiyle birlikte soba satışları da hızlandı. Edremit’e 25 yıldır soba satışı yapan Kamiloğulları Ticaret Sahibi Ahmet Çak; soba satışlarının mevsim itibariyle başladığını söyledi.
Çak; “Havaların biraz serinlemesiyle vatandaşımızın rağbeti biraz arttı. Soba kullanan vatandaşlarımız evlerinde yemeklerini soba üzerinde yapıyor. Yemek, ekmek, börek gibi fırın ürünlerinin hepsini sobada yapılıyor. Bir soba alındığında 10 yıl kullanılabilir" diye konuştu.
"Soba fiyatlarımız çok uygun 180 lira ile 400 lira arasında değiştiğini dile getiren Çak; “Her bütçeye uygun sobalarımız mevcut. Ayrıca soba yedek parça ve satışları da yapıyoruz. Vatandaşlarımız soba alırken kalite ve devamlılığı olan yerleri tercih etsinler. Halkımız bildikleri ve güvendikleri yerlerden alışveriş yapsınlar. Soba temizliği de çok önemli. Zehirlenmelere karşı baca temizliğinin yapılması lazım. Normalde mevsimimiz Eylül ve Ekim aylarında başlıyor. Fakat hava biraz güneşli olduğu için vatandaş üstüne düşmüyor ama hava soğuduğu zaman işlerimiz yoğun oluyor” diye konuştu.
Çak;” Soba fiyatlarının çeşidine, markasına göre 180 liradan den başlayıp 280 liraya kadar yükseliyor. Kuzine sobalar ise 300 lira ile 400 lira arsında oluyor. Bizim sattığımız soba kuzineler çift gömlek diye tabir edilen dayanıklı sobalardır. Sobaların kalitesine göre fiyatlar değişiyor. Her sobanın 2 kova, 2 ızgara, kova sapı, açma kapama aparatı ile veriliyor. Üzerindeki dökümler fiyat farkını oluşturan en büyük unsurdur. Sobayı kuzine olarak tercih edenler tüpten tasarruf ediyorlar, hem ısınıyorlar hem de yemeklerini pişiriyorlar” dedi
Soba yakarken en önemli olan baca olduğunu söyleyen Çak; “Vatandaşların her yıl bacalarını temizletmeleri lazım. Bacalar temizlenmediği zaman içleri is, kurum oluyor. Sobayı evde ne kadar yaksalar da o is ve kurumdan dolayı zehirli gazı, havayı çekmiyor, çekmediği için rüzgarlı havalarda basma yapıyor ve o havayı içeri verdiği için zehirlenmeler oluyor. Vatandaşların en çok dikkat etmesi gereken bacadır. Vatandaş gece yatarken sobaya kömür attığında kömürün tutmasını beklesin, kömür tutmadığı ve yanmadığı zaman zehir akar. Sobanın altını ve üstünü kesinlikle kapatmamaları lazım” diye konuştu.

2016-11-014629 kez okundu