BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Güncel Haberler

'Tuncel Kurtiz sahipsiz kaldı' haberlerine tepki

Tuncel Kurtiz’in mezarının sade ve doğal görünümü sosyal medyada bazı kişiler tarafından paylaşarak ‘Sahipsiz kaldı’ sözleri bölgedeki sevenlerini üzdü. Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, “Tuncel Kurtiz Doğal bir insandı. Hayatında şatafat yoktu; duruşu ve düşünceleri vardı. Biz bölge de onu yaşatıyoruz kimse merak etmesin. Ön plana çıkmak için maneviyet ile oynamayı uygun bulmuyorum” dedi. Çamlıbel Muhtarı Mustafa Çambel ise, “Tuncel Ağabeyimiz şatafatı sevmez. Türbe istemezdi. Vasiyeti de bu yöndeydi. Biz Ağabeyimiz için kendimiz yapardık zaten ki ailesi de burada. Tuncel Ağabeyimiz böyle biriydi” dedi

27 Eylül 2013’te İstanbul Etiler’deki evinde kalp krizi sonucu 77 yaşında hayata gözlerini yuman Tuncel Kurtiz, yaşamının son zamanlarında büyük bölümünü geçirdiği ve çok sevdiği Balıkesir’in Edremit ilçesi Çamlıbel Mahallesi’nde defnedilmişti. Gerek çevre esnafı, sanat çevresi ve Kırsal Mahhallesi halkı tarafından çok sevilen Kurtiz, yaşamı boyunca olduğu gibi, ölümünden sonra da hiçbir zaman bölgede unutulmadı. Her ölüm yıldönümü mezarı başında anılan Kurtiz için Edremit Belediyesi tarafından da geçtiğimiz 4 Haziran tarihinde birçok ünlü ismin de katıldığı ve oldukça duygusal anların yaşandığı 'Tuncel Kurtiz Kazdağları Doğal Yaşam Ödülleri' düzenlenmişti.
Sevenleri üzülüyor
Tuncel Kurtiz'in etrafı taşlarla çevrili mezarının fotoğrafını sosyal medyadan paylaşan sevenleri ise '3 yıl geçmesine rağmen Kurtiz'in mezarı neden yapılmaz' diyerek tepki gösterdi. İşin aslı ise farklıydı. Tuncel Kurtiz doğal yaşamı çok seven, şatafattan uzak bir insandı ve mezarının da böyle kalmasını istiyordu. Sosyal Medyada paylaşım yapan Sinema Sanatçısı ve tiyatro oyuncusu Nedim Saban da; “Ramiz Dayı’mız deyip durduk. Onu pek severdik öldüğünde pek üzülmüştük. Üç yıl geçmiş mezarını yaptıramadık. Oynadığı dizi reyting yaptığı sürece sanatçı toplumunun ışığı alnında ilk hisseden kişidir. Bu ışığı bazen selfie yapılan cep telefonunun flaşı olsa da” sözleri sosyal medyada yer aldı. Kısa sürede bu durumun yayılması ise Edremit’teki sevenlerini üzdü.
“Biz her zaman anıyoruz”
Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, "Hayatını sanata ve çağdaş bir geleceğe adamış, ülkemizin usta sanatçılarından Tuncel Kurtiz vasiyetinde dahi Kazdağları'nı ihmal etmeyen ve bu topraklarda ebediyete intikal etmek isteyen büyük bir ustaydı. Sayısız ödül ve başarıya imza atmış, taraflı tarafsız herkesin övgüsüne mazhar olmuş böyle bir ustaydı. Onun anısını ve ismini yaşatmak bizim için çok önemli. Tuncel Kurtiz doğal bir insandı, hayatında şatafata yer yoktu. Türbeleşmeye karşıydı. Ekiplerimiz, bizler, sevenleri zaten sürekli hatıralarımızla, sohbetlerimizle yaşatıyoruz. Mezar yerinde gerek mahalledeki ekipler, gerek bizim ekiplerimiz doğallığını bozmadan gerekli çalışmalar yapılıyor. Gündem olmak, ön plana çıkmak için manevi değerler ile oynamayı pek uygun bulmuyorum” dedi.
“Tuncel Ağabey böyleydi”
Kırsal Çamlıbel Mahallesi Muhtarı Mustafa Çambel ise, “Tuncel Ağabeyimizin sevgili eşi Menend Kurtiz de mahallemizde yaşamaktadır. Kendisinin vasiyeti üzerine sade ve çiçekler ile süslenmiş şekilde mezar yerini muhafaza ediyoruz. Tuncel Ağabey’i 15 yıldır tanırım. Şaşaayı hiç sevmezdi. Başımda bir taş olsun, çiçeklerle dolsun ve bir de deniz görsün yeter derdi. Bu tip sosyal medyada yer alan haberler yakınlarını üzüyor. Onlar eşinin veya babalarının mezarını yaptıramaz mı yaptırırlar. Bizler bile köy olarak yaparız. Ancak Büyük Usta Kurtiz böyle istedi onun istediği şekilde Çamlıbel Mahallemizde onu saygı ile anarak duasız bırakmıyoruz. Onun hatıralarını, anılarını sürekli yaşatıyoruz. O doğal bir ortamda yaşamak için burayı seçti. Mezarını da doğal bu şekilde kalmasını istedi. Bu tip haberler sanki bizleri, ‘Hiç saygı duymuyormuşuz’ durumuna getiriyor, üzülüyoruz. Biz Büyük Usta’ya saygımızı, onun vasiyetini yerine getirerek yapıyoruz” diye konuştu. Pervin BÖLÜKBAŞI

2016-08-204954 kez okundu