BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Güncel Haberler

Turizmciler umduğunu bulamadı

Ayvalık, Edremit ve Burhaniye ilçelerinde, okulların geç açılması ve Kurban Bayramı tatili 9 gün olmasına rağmen, turistik otellerdeki dolululuk oranının yüzde 60 ile 80 arasında olduğu bildirildi.

Ayvalık’ın dünyaca ünlü turizm merkezi Sarımsaklı’da bulunan turistik otellerde doluluk oranının yüzde 60 ile 80 arasında kaldığını ifade eden turistik otel işletmecileri, geçtiğimiz yıllarda 9 günlük Kurban Bayramı tatillerinde söz konusu oranının yüzde 100’lerde olduğunu, son iki yıldır ise bu oranın düştüğünü söyledi. Berk Oteller Zinciri Genel Müdürü Fatih Uludağ, Kurban Bayramını Bulgar turistlerle geçireceklerini belirtti. 9 günlük tatil olmasına rağmen yerli turistlerin bölgeye pek ilgi göstermediğini savunan Uludağ, Sarımsaklı’daki turistik otellerde doluluk oranının yüzde 60 ile 80 arasında olduğunu belirtti.
Ayvalık genelindeki turizm gelirlerinin geçen yıllara göre yüzde 20 düştüğünü kaydeden Fatih Uludağ, bölgedeki bazı otellerin yerli turisti çekebilmek için yüzde 40’lara varan indirimlere gittiğini, ancak buna rağmen doluluk oranlarının yüzde 100’lere ulaşamadığına işaret etti.
Sarımsaklı’da faaliyet gösteren Ergin Otel’in sahibi Mesut Ergin ise, bu senenin turist sayısı ve elde edilen gelir bakımından sıkıntılı geçtiğini savunarak, "9 günlük Kurban Bayramı tatilinin turizmcilere rahat bir nefes aldırmasını bekliyorduk. Ancak meteorolojinin Kurban Bayramı’nda Ayvalık ve çevresinin yağışlı olacağını tahmin etmesi sebebiyle yerli turistlere yönelik rezervasyonlarımızda iptaller görülüyor. Bayramda olumsuz hava şartları sebebiyle diledikleri gibi tatil yapamayacaklarını düşünen yerli tatilcilerin iptal ettikleri rezervasyon sayısının bölgemizdeki turistik otellerdeki doluluk oranını olumsuz etkileyeceğini düşünüyorum” dedi.


2015-09-225880 kez okundu