BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Güncel Haberler

VATANDAŞLAR DENETİM İSTİYOR!

Edremit Körfezinde devre mülk kapsamında faaliyette bulunan Heramis tatil tesisi tuvalet atıklarını fosseptik çukurundan denize akıttığı iddia ediliyor. Mavi Bayraklı bir sahile sahip olan Heramis Tatil Köyü’nün Mavi Bayrağının göz boyamak olduğunu ifade eden Heramis Tatil Köyü çevresinde oturan Site sakinleri bu durumdan rahatsızlıklarını belirterek, her türlü resmi kurumlara bildirdiklerini söylediler.
Heramis Tatil Köyü çevresinde oturan tatilciler birleşerek Siteler Birliği oluşturdu. Siteler Birliği olarak Edremit Kaymakamlığına, Balıkesir Valiliğine, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Balıkesir İl Müdürlüğüne, Edremit Belediye Başkanlığına dilekçe yazdıklarını ifade ettiler. Ancak, halen Heramis tatil köyünün atık sularının denize boşaltıldığı iddiasında bulunan Siteler Birliği Başkanı Abdullah Bülbül; “Körfezin bu sınırlı sahilinde, çoluk çocuk, yaşlı, genç 9 site ve 50 civarı bağımsız konutlarda oturan toplam bin kadar yurttaşımız denizden yararlanmaya çalışmaktadır. Bilindiği üzere burada mevsim 2- 3 aydır. Bizim bulunduğumuz dokuz site kontrollü arıtma tesisi mevcut olup, faal durumdadır. Arıtma atıklarımız vidanjörlerle , Altınoluk’taki arıtma tesisine düzenli tahliye edilir. Bu acil çağrıyı yaptığımız yer, Ankara Büyükşehir Belediyesi Altınoluk Dinlenme Tesisi ile Heramis Tatil Köyünün arasında yer alan yeşil alan olan bölgeden gelen pis kokular bizi bu işin takibini yapmamıza neden oldu. Heramis Tatil Köyü yaptığı arıtma ne kadar çalışıyor bilmiyoruz. Kötü kokular her yere yayılıyor ve denize akıtılan kısımdan pis sular halen gelmeye devam ediyor. Tesisin her türlü tuvalet atıkları çevrili alan dışında yeşil alan olarak ayrılan yerden denize 15 metre uzaklıkta kurulu fosseptik çukuru üzerinden Ankara Büyükşehir Belediye kamp duvarının bitişiğinde açılan kanaldan denize boşaltılmaktadır. Belediyeden aldığımız krokiler de o yeşil alan park olmasına rağmen kim , neden o halkın olan park gözüken yerine sözde arıtma koymuşlar ve denizi kirletiyorlar” diye konuştu.
Bülbül;” İnsana, insan sağlığına ,denize, doğaya saygısı olamadan bu tesisi çalıştıranlar, hiç ama hiç utanıp sıkılmadan, bir de Türk Bayrağının yanına Mavi bayrak asmak suretiyle göz boyanmaktadır. Nihayet bireysel başvurularımız üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Balıkesir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne bağlı ekipler bir hafta önce gelip tespit yaptı ve kanal kapatıldı. Ancak hemen ardından denize tahliye edilen kanal tekrar açıldı” dedi.
Sağlıklarının risk altında olduğunun altını çizen Bülbül; “Heramis Tatil tesisi yüzünden sağlığımız risk altındadır. Özellikle çocuklar sürekli hastanelere taşınmakta, mikrop kaptığı teşhisi konmakta, insanlarımız göz göre göre mikrop yüklenmekte, çaresiz ve sahipsiz kaldığımız kaygısı giderek artmış bulunmaktadır. 375 kişinin imzası ile birlikte denizimize karşı bu çirkin saldırının acilen müdahale edilerek durdurulması, sorumluların tekrarına cesaret etmeyecekleri şekilde cezalandırılmalarını anayasal hakkımız olarak talep ettik. Başta Heramis devre mülk tesisleri olmak üzere, doğayı ve körfezi sorumsuzca kirleten ve insan sağlığı ile oynayanlar hakkında gerekli mücadeleyi sürdürmeye kararlıyız” diye konuştu.
Heramis Tatil Tesisi Müdürü Hasan Güleç; arıtmalarının çalıştığını arıtma yapıldıktan sonra denize açılan bir dere yatağından denize boşaltıldığını söyleyerek, “Bizim arıtma tesisimiz çok güzel bir şekilde çalışıyor. Arıtma ile ilgili olarak bir mühendis arkadaşımız görev yapıyor. Bütün atıklarımız arıtmadan geçiyor ve bu bölgede arıtması olan tek tesis bizim tesisimizdir. Bu konuda çok duyarlı bir tesisimiz var. İnsan sağlığı bizim için çok değerlidir bu değer karşısında gerekli her şey yapılmaktadır. Bizim plajımızda Mavi bayrak dalgalanmaktadır. O mavi bayrak her tesise verilmez bununda böyle bilinmesini isterim” dedi.

2016-08-134551 kez okundu