BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Güncel Haberler

Yörük Şenliği, Yargıtay Başkanı katılımıyla gerçekleşti

Burhaniye’nin Kızıklı Mahallesi bu yıl ilki düzenlenen Yörük Şenliği ile renkli bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit’in katılımlarıyla gerçekleşen Yörük ve Oğuz Boyları Kültür Şöleni, Körfez protokolünü ağırladı.
Körfez Oğuz ve Yörük Boyları Kültür Dayanışma Derneğinin düzenlediği ve Burhaniye Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleşen Yörük Şenliği renkli görüntülere sahne oldu. Kahvaltı ikramı ile başlayan şenlik Kuran-ı Kerim Tilaveti ile devam etti. Günün anlam ve önemini belirten konuşmaları Körfez Oğuz ve Yörük Boyları Dernek Başkanı Beytullah Duyar, Balıkesir Yörük Boyları Federasyon Başkanı Adem Kırbey, Burhaniye Kaymakamı Hüseyin Öner, Balıkesir MHP Milletvekili Recep Çetin ve Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit yaptı. Burhaniye Kaymakamı Öner Burhaniye’deki ilk etkinliği olduğunu belirterek emeği geçenlere teşekkür ederken Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit çocukluğunun Kızıklı Mahallesi’nde geçtiğini belirterek bu etkinliğin kendisi için daha anlamlı olduğunu bildirdi. Konuşmaların ardından Burhaniye Belediyesi Gençlik Merkezi Halkoyunları ekibinin gösteriyle başlayan etkinlik programı, Yağlı Pehlivan Güreşi gösterileri, Sındırgı Atlı Cirit Spor Kulübü Derneği’nin cirit gösterileri ve geleneksel Mısır Püskülü odunu oyunları ile devam etti. Bölgemizin ve Konuk ekip olan Çuvaşistan’ın yerel sanatçılarının bir birinden güzel yöresel şarkılarının ardından, yine konuk ekip Çuvaşistan halk oyunları ekibi gösterilerini sundu. Yörük kültürünü ortaya koyan ve Türk boylarının unutulmaya yüz tutmuş oyunlarının gerçekleştirildiği etkinliğe Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Burhaniye Kaymakamı Hüseyin Öner, Balıkesir MHP Milletvekilleri İsmail Ok ve Recep Çetin, Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal, Havran Kaymakamı, Havran Belediye Başkanı, Burhaniye Belediye Meclis Üyeleri, Burhaniye Belediye Başkan Yardımcısı Cemal Akkılınç, Burhaniye Protokolü, Çevre İlçelerin Yörük Boyları Dernek Başkanları ve birçok vatandaş katıldı. Bütün gün süren etkinlikler günün anlam ve önemine binaen yapılan plaket töreni ile son buldu.

Havran Yörükleri konuk etti
Burhaniye Belediyesinin ve Havran belediyesininde içinde yer aldığı Yörük ve Oğuz Boyları Kültür Şöleni başladı.
Burhaniye'deki açılış sonrası Havran'a gelen heyete tarihi Hocazade Konağı bahçesinde akşam yemeği ikram edildi. Belediye tarafından düzenlenen yemeğe İlçe Kaymakamı Yasin Öztürk, Belediye Başkanı Emin Ersoy, Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Daire Başkanı Ahmet Mekin Tüzün, Balıkesir Arıcılar Birliği Başkanı Mustafa Yazıcı, Belediye Meclis Üyeleri, Körfez Yörük ve Oğuz Boyları Derneği Başkanı Beytullah Duyar, Karesi Yörük Boyları Federasyonu Başkan Yardımcıları ve yönetim Kurulu üyeleri katıldı. Burhaniye Belediyesi Gençlik ve Kültür Merkezi folklor ekibi birbirinden güzel oyunlarını başarı ile sergiledi.

Çuvaşistan Cumhuriyetinden Ses Sanatçıları ve Folklor ekibi gösteri ile izleyicilerin büyük beğenisini topladı. Belediye Başkanı Emin Ersoy “Tarihi konağımızda ortak tarihimiz olan Rusya Bölgesindeki Çuvaşistan Cumhuriyetinden gelen 10.-16. yüzyıllarda eski Türk boylarından bağımız olan kardeşlerimizle Kültürel ve Sanatsal bir faaliyette bağımızı yüz yıllar sonrasında yeniden kurduk” dedi. Belediye Başkanı Emin Ersoy ve Protokol üyeleri Çuvaşistan Cumhuriyeti Bayrağı ve bayrağımızla basın mensuplarına hatıra fotoğrafı çektirdiler. Program tarihi konağın gezilmesi ile sona erdi. Katılan konuklar örnek ev sahipliğinden dolayı Belediye Başkanı Emin Ersoy'a teşekkürlerini ilettiler.
2015-08-104165 kez okundu